Het pand is gebouwd in de jaren tachtig van de vorige eeuw en het is bij zonder vanwege de winkelpui. Deze is in 1920 aangebracht en nog geheel in oorspronkelijk staat. De pui valt op door een combinatie van stijlelemen ten. namelijk de deur met licht gebogen paneel (met enige Art nouveau invloed) en de pilasterstelling aan de buitenzijden (met klassieke invloed). De pilasters zijn gecanneleerd: dat wil zeggen er zijn over bijna de gehele lengte groeven aangebracht, zodat het effect wordt opgeroepen van zuilen uit de klassieke oudheid. Het pand is verder van belang vanwege de bijzon dere ligging: teruggelegen ten opzichte van de Voorstraat, maar toch de hoofdstraat visueel gesloten latend. Ook is het pand typologisch interes sant: het heeft een uitgesproken ambachtelijk karakter. Aan de oostgevel, aan de kant van de kerk is dit nog goed zichtbaar. Als één van de laatste ambachtelijke gebouwen in Egmond aan Zee is het waardevol. Wie de plat tegrond van Egmond aan Zee bekijkt, zal het opvallen dat De Boterton de Noorderstraat tamelijk smal heeft gemaakt. Het is net alsof De Boterton gedeeltelijk op de openbare weg is gebouwd. En eigenlijk is dat ook zo. Afb. 10: Egmond aan Zee, bebouwing ca. 1890. Om de doorgang van de Noorderstraat langs De Boterton (kadastraal nr. 1188) op de vereiste breedte te houden moest het erf aan de westkant worden afgeschuind. Bron: W.J. van den Berg, Historisch Kadaster van Egmond aan Zee 1619-1838, p. 749 Geestgronden, 2 (1995), nr. 4 83

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 17