De Rinnegommerkerk was toen nog het centrum van heel katholiek Egmond. Maar al in 1904 wordt Egmond aan Zee als zelfstandige parochie afgesplitst. Eerst moeten de voormalige kluftlopers het nog stellen met een noodkerkje, maar in 1905 kunnen zij hun eigen parochiekerk ter ere van Maria Onbevlekt Ontvangen in gebruik nemen. Egmond aan de Hoef volgt in 1923 met een eigen parochiekerk gewijd aan Margaretha Maria Alacoque. Door deze veranderingen komt de Rinnegommerkerk voor het merendeel van de overgebleven parochianen, die meest in Egmond-Binnen wonen, ineens in een uithoek te liggen. Ook zij willen graag een nieuwe kerk mid den in hun eigen dorp. Een lange tijd van sparen en plannen maken is aan gebroken. Onder de diverse pastoors die na Looyaard kwamen werden tal van aktiviteiten ontwikkeld om het doel te verwezenlijken. Beekman moet echter in 1959 zijn parochiegeschiedenis nog afsluiten met de verzuchting dat men niet veel verder is gekomen dan een nieuwe kerk op papier, "maar het gebouw komt er, al draait Gods molen langzaam", meende hij. En hij kreeg gelijk. In 1963 kon eindelijk de nieuwe parochiekerk in de dorpskern van Egmond-Binnen in gebruik worden genomen. Met de Rinnegommerkerk is het dan gedaan. De toren en zijn uurwerk waren de trots van een gemeenschap geweest, die door de eeuwen heen kosten noch moeite spaarde om zijn kerk de allure van een kathedraal te geven. Ook de foto's die bewaard bleven van het rijke interieur getuigen hiervan. Niet dan met heimwee denken we terug aan al het moois dat de Egmondse bevolking hier bijeenbracht en in vertrouwen aan haar kerkbestuurders schonk maar dat na de sloop in 1967 geheel verstrooid raakte of totaal ver dween. Gelukkig zijn de meest kostbare attributen als kerksieraden overgebracht naar de nieuwe kerk en zo voor het nageslacht bewaard. Wat betreft het oude gebouw moeten we het stellen met de foto's en tekeningen, die voor iedere belangstellende ter inzage liggen bij de Historische Bibliotheek van de auteur. Bron: Dom A. Beekman, O.S.B., Geschiedenis van de parochie van Sint Aclelbert te Egmond- Binnen. Manuscript 1958-1959, p. 314 - 337. (Historische Bibliotheek Jan Lute). 80 Geestgronden, 2 (1995), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 14