Er werden lezingen gehouden en al spoedig waren er 140 leden, die elk maar een kwartje contributie betaalden. Maar in 1899 liep de kiesvereni ging toch sterk in ledental terug. De Egmonders voelden uiteindelijk niets voor het credo van hun pastoor: Kiesrecht is Kiesplicht. Meer succes boekte hij met verenigingen van zuiver kerkelijke aard. In augustus 1897 ging een Sint Vincentius vereniging naar Alkmaars voor beeld van start met 14 (werkende mannelijke) leden. Het was een lekenver eniging met liefdadig oogmerk. Weer werd meester Brouwers president en de pastoor ere-voorzitter. De bisschop gaf in 1898 welwillend zijn toestem ming. Aanstonds werd er werk van gemaakt een gebouwtje op te richten. Aannemer Oorthuis uit Egmond aan den Hoef bouwde met ene Dekker in 1899 voor slechts 1300 gulden een verenigingsgebouw aan het eind van het bos, naast het kerkhof te Rinnegom. De inzegening vond plaats op tweede Kerstdag 1899. De eerste vergadering in het gebouwtje voor alle leden, werkend, contribuerend of erelid, vond twee maanden later plaats. Maar de opkomst was slecht en pastoor Looyaard was een weinig ontmoedigd. In 1900 kwam er ook een pendant voor vrouwen, de Sint Elisabeth vereni ging. Deze bestond uit meisjes, die in het Vincentius-gebouw gratis kleding voor de armen maakten. De bevolking voelde meer voor een Boerenbond. Ook daar zette de pastoor zich voor in. De Boerenbond 'op christelijke grondslag' werd - in aanslui ting met Beverwijk - in september 1896 opgericht. De protestanten kon men hier niet buitensluiten, evenmin als uit het ziekenfonds dat in 1896 tot stand kwam. Initiator van de Boerenbond was Adelb. Jansen, oud-hulponderwijzer van Egmond aan den Hoef maar inmiddels onderwijzer te Alkmaar, zonder zijn genegenheid voor de Egmonden te hebben verloren. Op zondag 2 februari 1898 kwam, ook op diens voorstel en krachtige aanbeveling, Egmonds meest florerende instelling tot stand: een zogenoemde Raiffeisen-kas of Boerenleenbank. Vijftig man waren op de vergadering present. En onder de oprichters worden weer genoemd de pastoor, hoofdonderwijzer Brouwers en diens onderwijzer Joh. de Wit. Kerkelijke en maatschappelijke belangen waren steeds nauw met elkaar verweven. Pater Beekman beschrijft naast alle kerkelijke verenigingen nog andere zaken van meer politieke en culturele aard, die vanuit de parochie kerk of daarbuiten door de pastoors en kapelaans werden geredigeerd. 78 Geestgronden, 2 (1995), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 12