In de twee voorgaande nummers van Geestgronden verzamelde Jan Lute enke le historische feiten aangaande de Rinnegommerkerk uit de uitvoerige parochie geschiedenis van pater Beekman. Hier volgt tot besluit zijn korte impressie uit de periode rond de eeuwwisseling. Het kerkgebouw zelf stond bijna twee eeuwen lang als markant baken in het hart van de drie Egmonden. Niet minder centraal blijkt in het begin van deze eeuw de positie van mijnheer pastoor te zijn geweest. (Red.) J. Lute DE RINNEGOMMERKERK (3, slot) Pastoor J.D. Looyaard diende de parochie van 1894 tot 1913. Samen met zijn kapelaans en vaak gesteund door het (RK) hoofd van de (openbare) school van Egmond-Binnen P.J. Brouwers (overl. 1910), diens hulponder wijzer Schellekens en de voormalige hulponderwijzer van Den Hoef A. Jansen, was hij actief op vele terreinen. In 1896 werd de nieuwe kieswet van minister Van Houten aangenomen, waardoor het aantal kiezers zou verdubbelen. Tot dan toe mochten alleen de meest gegoede mannen stemmen, maar in het vervolg zouden ook in Egmond veel nieuwe kiezers worden opgeroepen. De pastoor voorzag een forse verschuiving naar links (lees: liberaal), maar begreep ook dat de ver ruiming van de wet door de katholieken kon worden benut. Hij richtte dadelijk een kiesvereniging op, mede op aanraden van deken Ruscheblatt uit Alkmaar. Meester Brouwers werd voorzitter en de pastoor ere-voorzit- ter. Afb. 6: meester Petrus Josias Brouwers Geestgronden, 2 (1995), nr. 4 77

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 11