Op het omslag heeft u een afbeelding van Egmonders gezien, die poseerden voor het schilderij The Wedding van Gari Melchers. De kunstenaar woonde en werkte rond de eeuwwisseling in de Egmonden. Ron van Vleuten besluit (voorlopig) zijn in Geestgronden jrg. 1, nr. 1/2 (okt. 1994) begonnen relaas over de Amerikaanse schilders. We zijn ervan overtuigd, dat hij in de toekomst nog meer voor ons in petto heeft. Hij houdt zich nog steeds aanbevolen voor nadere informatie, want het onderzoek naar de Amerikaanse kunstenaarskolonie gaat door. (Red.) R. van Vleuten AMERIKAANSE SCHILDERS IN EGMOND (2) Wist u dat Keizerin Elizabeth van Oostenrijk (beter bekend als Sissy, Keizerin en Moeder) in 1886 met haar gevolg een bezoek heeft gebracht aan Egmond? En dat de vermaarde actrice Sarah Bernhardt hier enige nachten heeft doorgebracht? Ik wist dat niet. Wist u dat het orgel van de Slotkapel zo omstreeks de jaren twintig, na een hevige discussie binnen de kerkeraad, tijdelijk met 'frivole kleuren' (violet en goud) is beschilderd? Ik wist dat niet. Wist u dat een van de bekendste (lichte) werken van Claude Debussy - Golliwog's Cakewalk uit de suite Children 's corner - is genoemd naar de hoofdfiguur van een serie kinderboeken? En dat de geestelijke moeder van dit negerpopje Golliwog vele zomers schilderend in Egmond heeft doorgebracht? Ik wist dat niet. Met bovenstaande en tal van andere wetenswaardigheden is mijn kennis verrijkt sinds ik me voor 't eerst - zo'n vijftien jaar geleden - intensief ben gaan bezighouden met de Amerikaanse schilderskolonie in Egmond. Die belangstelling was gewekt tijdens het organiseren van de tentoonstelling in het dorpshuis Hanswijk ((zie Geestgronden jrg. 1, nr. 1/2, (okt. 1994)) en door de ontmoetingen, de gesprekken en de interviews die daar plaats vonden. Dat leidde weer tot verdere contacten, allereerst met mensen in en rond Egmond, maar ook elders in Nederland. Sommigen van hen bezaten tastbare herinneringen - brieven, foto's of zelfs schilderijen - aan de tijd dat Melchers, Hitchcock en hun vrienden en leerlingen hier werkten. Geestgronden, 2 (1995), nr. 2/3 27

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 5