op zegen vissen: de bemanning kreeg geen vast loon, maar een gedeelte van de besomming. opleggen van een schipeen schip tijdelijk uit de vaart nemen. pekelharing: gezouten, gekaakte haring, die na inwerking van het zout rauw voor consumptie geschikt is. pink: oudere benaming voor een bomschuit. schrobnet: net dat over de bodem wordt getrokken. Het betreft een actieve visserij methode. steurluiring: licht gezouten ongekaakte haring, bestemd voor de bokkingrokerijen. verlijeren: afdrijven. vleet: combinatie van verticaal in het water drijvende netten, in lengte variërend van 1800 meter tot - later - 3000 meter. Dit is een passieve visserijmethode. Geraadpleegde literatuur: Alkmaarsche Courant 1850 - 1900. Regionaal Archief Alkmaar. J. B. van der Ende Documentatie scheepsbouw bomschuit. Manuscript. Visserijmuseum Vlaardingen. Naamlijsten van rederijen en haringschepen in 1900. Visserijmuseum Vlaardingen. De Oud-Katholiek 1895 - 1896. J. Sander Register zeevisserijschepen van Egmond IHH2 - 1910. Manuscript. J. Sander en C. Bronner Hoog in 't zeil. De Egmondse bomschuit door de eeuwen heen. Museum van Egmond, 1988. Verslag omtrent de (van den) toestand (staat) van de (der) Nederlandsche Zeevisscherijen. 1857 - 1899. E. Zwart Jz. Herinneringen uit mijn leven. Kopie manuscript. Boekhandel Dekker en Dekker, Egmond aan Zee. Gegevens uit de bovenstaande literatuur werden aangevuld met mondelinge inlichtingen van wijlen Cor van Pel en Arie Wijker. 66 Geestgronden. 2 (1995), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 44