verkocht. Door deze verkoop was de Egmondsche Zeevisscherij Vereeniging de enige rederij te Egmond geworden. Na de Volharding werd in juni van dit jaar de Eendracht EG 8 in de vaart gebracht. Zij vertrok tezamen met de Volharding rond 10 juni ter haringvisserij, gezamenlijk werd in drie reizen 7400,- besomd. De Willem en de Vrouw Gerretje bleven het hele jaar aktief in de schrobnetvisserij. De besomming was ongeveer 2300,-. De EG 6 De drie Gebroeders wist tot juli ongeveer 400,- te besommen en is daarna niet meer te water geweest. Ondanks deze slechte resultaten werd de opdracht nog een schuit voor de haringvisserij te bouwen, verstrekt aan de plaatselijke scheepsbouwer. Was dit Cornelis van der Plas of Hendrik Jan Conijn? Deze bomschuit, bestemd voor de kant- en haringvisserij, kreeg de toepasselijke naam Egmonds Hoop en werd ingeschreven onder no EG 1 Op 26 januari 1898 begint men weer met de kantvisserij met de schuiten EG 1EG 3, EG 4, EG 8 en EG 9. De andere twee. de EG 5 en EG 6. kwamen niet in de vaart. In ruim 200 reizen brachten deze vijf schuiten tezamen voor 6.865,28 aan de afslag. In de eerste week van juni 1898 begint men vier van de vijf bommen uit te rusten voor de haringvisserij. Dus ook de EG 3 Willem, een schuit die eigenlijk alleen voor de kantvisserij bestemd was. De eerste vertrok 27 juni, de laatste 6 juli. Drie schuiten voeren op zegen*, zoals te Katwijk gebruikelijk. De vierde op vast loon van 8,- per week (EG 3 Dat dit laatste geen goed systeem was voor de rederij bleek in september. Ten tijde van de feestelijkheden vanwege de kroning van Koningin Wilhelntina kwamen de schuiten terug van de visserij. Na de vangst gelost te hebben, werden de schuiten opnieuw van proviand voorzien en ze vertrokken weer ter haringvangst, behalve de schuit van de op vast weekgeld varende bemanning. De mannen bleven feestvieren. Ze werden ontslagen. Gelegenheid om een nieuwe bemanning aan te monsteren was er niet. Alle goede vissers voeren immers elders op de Nederlandse haringvloot. De schuit moest dus omhoog worden getrokken. Geestgronden. 2 1995). nr. 2/3 63

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 41