Katholiek van maart 1895: "In de bekende storm van 22 December j.l. verongelukte de hier thuisbehoorende vischkotter IJM 26 met man en muis. Twee gezinnen verloren hierdoor hun broodwinner. Een vrouw, tot onze gemeente behoorende, verliest door deze ramp haar man, haar oudsten zoon en haar broeder en blijft met nog vier kinderen van twee tot twaalf jaar onverzorgd achter. Als we de door Engel Zwart (Epifo) genoemde slachtoffers erbij optellen, komen we op dertien personen. Het oud-katholiek begraafregister van Egmond vermeldt acht personen en dat van IJmuiden drie. De andere twee waren waarschijnlijk van een andere gezindte. Het armbestuur kon niet in de behoeften van zo veel weduwen en wezen voorzien. Kort na het bekend worden van de omvang van de ramp werd door pastoor Van Greuningen en burgemeester P. Pranger een commissie samengesteld, bestaande uit henzelf en W. La Roy, hoofd der school, M. W. van Bommel, directeur van het post- en telegraafkantoor, G. E. A. van Hall, directeur van de Prins Hendrik Stichting en J. Verhoeven, geneesheer. Voorzitter Pranger stelde voor een vast fonds op te richten, zodat niet steeds zoals nu bij iedere ramp of ieder ongeval op zee inzamelingsacties moesten worden gehouden. De Caroline en de ontwikkelingen na de storm De stranding van de Duitse driemast-bark* Caroline ter hoogte van Bergen aan Zee in dezelfde storm gaf weliswaar enige verlichting in de armoede. Maar rijk zijn de derpers er niet van geworden. De Oud-Katholiek van maart 1895: "Nergens in ons land wordt zooveel ellende en honger geleden als te Egmond door de gezinnen der wakkere visschers, die onlangs nog, temidden van de gierende storm, hunne baaitjes van 't lijf rukten om er de verkleumde leden der schipbreukelingen van de "Caroline" mede te dekken. Diezelfde storm van 22 december des vorigen jaars, getuige van hun menschliefendheid, hun zelfopoffering en moed, heeft Egmond den nekslag gegeven. Geestgronden, 2 (1995), nr. 2/3 55

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 33