rest had minder ernstige averij. Op het strand van Katwijk raakten eveneens bommen beschadigd, waarvan een aantal onherstelbaar. Op zee zal menig varensgezel een schietgebedje omhoog hebben gezonden, wat helaas niet altijd heeft mogen baten, getuige de hier onder volgende herinnering van Engel Zwart alias Epifo. in zijn eigen bewoordingen: "En nou gaan wij eens schrijven dat over die zwaaren noordwester storm met kerstmis gehad hebben. Ik was toen net 16 jaar geworden, toen bleven er 3 kotters, I van ijmuiden en 2 van 'tNieuwe Diep. Dat was Glijn Groen en Wouter van Marrelen. Bij Glijntje voer de lange en zijn zoon Simon bij en Jan van A. van Blokkie en op die andere kotter Piet Glas en zoon Albert. Bijde kameraadjes van mij en woonde bij elkaar in dat regeltje huisjes daar beoosten de vuurtoren en daar voer ook Eilles Prins bij, oudste zoon van Leendert van Filles en bij ons op de buurtje was Jans Yven die haar man en zoontje verloor. En ook Dussie Vuil ook haar man en zoontje. Dus dat was een zwaaren slag voor die menschen en allemaal armoed. En bij Glijntje voer ook de man van Antje van Trijn van Sijmen. En de Groes van Ymuiden daar voer Jacob Zwaan bij en de Kater dat was een zwager van hem en zijn zoontje. De Groes en Klaas Pinkster voeren ook de zaterdag voor kerstmis uit. Maar te voren was die jongen weggegaan om naar zijn opa en opoe, dat was Aaltje de kat werd die genoemd, gegaan en zou loopend de strand langs gaan, maar werd van z 'n oom achterna gezeten en kreeg hem over de sluis naar Wijk aan Zee en nam hem mee naar boord, voeren uit en hem nooit weer gezien. En werden overvallen door die zwaaren storm. Klaas Pinkster heb geluk gehad dat hij nog een tweede zeil aan boord had en hebben die lui met die storm, 't zeil nog aan geslagen. Hoe of zij dat geklaart hebbe staa je verwondert over, met z'n vieren. Maar ja, als de dood ermee gemoeid is, kan een mens wonderen. Het was een kleine Baremooter* kotter. Pastoor Van Greuningen had de droeve plicht het volgende in het oud katholiek begraafregister te schrijven: Glijn Groen, Hendrik Groen, Simon Groen, Engel Dekker, Jacob Zwart, Pieter Glas, Phillipus Prins, Albert Glas. Deze lieden zijn varende op 2 Helderse kotters, zijn in de storm van 22/23 December vergaan(Dit waren de HD 63 en de HD 300). Pastoor G. van der Poll in IJmuiden, waar toen al veel Egmonders woonden of een stee hadden, schreef later het volgende in het maandblad De Oud- 54 Geestgronden, 2 (1995), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 32