Op 23 december 1894 verging het Duitse schip Caroline voor de kust van Egmond. 't Contact met de Egmonden wijdde 21 december 1994 een artikel aan de scheepsramp. De conclusie luidde, dat de stranding Egmond een gelukkig kerstfeest bezorgde. Redders en jutters incasseerden namelijk welkome vergoedingen voor hun werk. Jan Sander. bestuurslid van Museum van Egmond en deskundig op het gebied van Egmonds visserijgeschiedenis reageerde op het artikel. Hij wees erop, dat kerstmis 1894 allerminst gelukkig was geweest. Tijdens de voor de Caroline noodlottige storm vergingen ook schepen met Egmonders. Op verzoek van Geestgronden gaat Jan Sander uitgebreid in op de rampzalige gebeurtenissen aan het eind van de vorige eeuw, die tevens de Egmondse kust- of kant visserij de genadeslag toebrachten. (Red.) J. Sander HET EINDE VAN DE EGMONDSE KUSTVISSERIJ In dit artikel ga ik niet in op het leven en werken aan boord van een bomschuit. Die zijn al beschreven in het boekje Hoog in 't zeiluitgegeven door het Museum van Egmond. Er valt niet aan te ontkomen dat de inhoud van deze tekst zo nu en dan die van het boekje overlapt. Voor diegene die niet bekend is met deze materie, een bomschuit is een platbodemvaartuig geschikt om te kunnen stranden op de vlakke Hollandse kust waar een haven ontbrak. Voor de niet ingewijden is een woordenlijstje met toelichtende verklaringen aan dit stuk toegevoegd. De betreffende woorden worden de eerste keer, dat ze in de tekst voorkomen met een gemarkeerd. De situatie vanaf 1857 en de storm van 1894 We gaan eerst terug naar de situatie vóór de storm van 1894. Voor het jaar 1857 was het aan de kustvisserij (bij de wet) verboden pekelharing* aan te voeren. Dit kwam doordat de grote reders met kielschepen in de havensteden het monopolie in handen hadden. Men mocht, naast de kustvisserij op platvis (met het schrobnet*) en op rondvis (met de beug*), alleen steurharing* bestemd voor de rokerijen aanvoeren. De steurharing werd gevangen met de vleet*. Te Egmond was de steurharingvisserij als 48 Geestgronden, 2 (1995), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 26