Pastoor W. P. Janmaat werd bij zijn aantreden in januari 1862 meteen met een financieel probleem opgescheept. De vriend van zijn voorganger eiste namelijk de nog uitstaande 15.500,- van de lening van twintig mille op. De pastoor wist een aantal parochianen te bewegen de lening over te nemen. N. de Waard, N. Zuurbier, W. Groot, de weduwe Valkering-Burger, de weduwe L. Groot en Jac. Bommer namen tegen een rente van 4 elk vier aandelen van vijfhonderd gulden. J. Valkering, R. Admiraal, C. Witte, de weduwe Kraakman en J. Bommer waren ieder goed voor twee aandelen. Het gevolg was, dat de hele schuld uiteindelijk in 1871 afgelost kon Pastoor Janmaat heeft maar liefst dertig jaar in de Egmonden gestaan. Daarna is hij als rustend pastoor in Rinnegom blijven wonen en gestorven. Hij werd op 14 mei 1895 in het priestergraf op het kerkhof in Rinnegom te ruste gelegd. De man heeft ontzettend veel voor de parochie betekend. De bouwvallige, oude kerk stond er nog. Zij was jarenlang als schuur gebruikt. Daar leende het gebouw zich eigenlijk ook veel beter voor. Uiteindelijk was het pand zelfs daarvoor te bouwvallig. De familie Valkering was bereid 1500,- voor de restanten neer te tellen. Ze bouwde daarvan het huis Koningshof langs de Weg naar de Bleek. Dit fraaie negentiende eeuwse pand wordt nu al meer dan honderd jaar door de familie Valkering bewoond. worden. Afb. 9: St. Adelbertuskerk te Rinnegom. (Uitg.: G. Belleman, Egmond aan den Hoef) 44 Geestgronden, 2 1995), nr. 2/5

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 22