In de tussenliggende jaren stuurt hij steevast tegen de kerst een cheque om daarmee de aanschaf van de kerstboom in de Slotkapel te financieren. De verhoudingen met het kerkbestuur waren kennelijk weer geheel opgeklaard, na het incident van lang geleden. Toen had Melchers immers voorgesteld het orgel met violet en goud te beschilderen en dat voorstel had geen onverdeelde instemming ontmoet. Het plan werd desalniettemin uitgevoerd. Melchers, Hitchcock, Upton, Shannon Het zijn de namen van mensen over wie ik in de afgelopen vijftien jaren steeds meer te weten ben gekomen en die me dierbaar zijn geworden. Mensen die van Egmond en van de Egmonders gehouden hebben en die het leven van die dagen hebben vastgelegd. In tastbare herinneringen. In kunstwerken, verspreid over de hele wereld. Enige tijd geleden kreeg ik een uitnodiging om in de ambtswoning van de onlangs benoemde Amerikaanse ambassadeur zeven schilderijen van Melchers te komen bezichtigen die, in het kader van het Art in Embassies Programdoor Belmont in bruikleen zijn afgestaan. Het zijn afbeeldingen van voornamelijk Egmondse locaties, zoals de Slotkapel of het Hanswijk van vroeger, en van 'modellen' die hier, bijna een eeuw geleden, leefden en werkten, of speelden als kind. Eén van de schilderijen, The Open Fire vertoonde - alweer - onze voorkamer, met de open haard, in Schuylenburg. Ik was van deze bruikleen op de hoogte gebracht door een berichtje in het bulletin dat Belmont van tijd tot tijd aan zijn 'Vrienden' toestuurt. Soms staat daar informatie in die ik heb kunnen verschaffen over Melchers' Egmondse periode. Informatie die me meestal door Egmonders is verstrekt en waarvoor men. ook aan de andere kant van de oceaan, zeer erkentelijk is. De naam van het Belmont-bulletin is ontleend aan het motto dat ooit boven de deur van Melchers' studio prijkte. Het zijn de Nederlandse woorden 'Waar en Klaar'.O Literatuur N. S. Davis A Lark Ascends; Florence Kate Upton, artist and illustrator. London, Scarecrow Press, 1992. J. G. Dreiss Gari Melchers; his works in the Belmont Collection. Charlottesville, University Press of Virginia, 1984. Geestgronden. 2 (1995), nr. 2/3 41

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 19