een lezing te houden over Melchers' Egmondse jaren. Het was bij die gelegenheid dat ik ter plaatse niet alleen veel schilderijen kon fotograferen, maar ook het beeldje dat jarenlang midden in de vijver van Schuylenburg had gestaan en dat ik herkende van de vergeelde foto's uit familie-albums. De tweede keer was zes jaar later, nadat ik eerst de opening had mogen bijwonen van de grote aan Melchers gewijde overzichtstentoonstelling in het museum van St. Petersburg (Florida), een expositie die daarna vele maanden lang op verschillende plaatsen in de Verenigde Staten is opgesteld. Het gaf me een vreemd gevoel van opwinding en ontroering toen ik daar, in het verre Florida, vertrouwde Egmondse plekjes te zien kreeg, op dia's van schilderijen die vertoond werden bij de voordrachten van Amerikaanse kunsthistorici. Tijdens die beide bezoeken kon ik ook mijn eigen foto- en dia-arsenaal weer aardig aanvullen en vervolgens gebruiken bij lezingen die ik af en toe in Nederland heb gehouden. Een andere prettige bijkomstigheid was dat ik, speciaal voor het Museum van Egmond, niet alleen de fraaie catalogus kreeg overhandigd, maar bovendien van de directeur van Belmont de toezegging ontving dat er - ter onderstreping van de band tussen de beide musea - een schilderskistje met tubes en penselen van Melchers zou worden opgestuurd. Dit kistje - met op de binnenkant van het deksel een schetsje van een Egmonds landschap, op de achtergrond de Slotkapel - prijkt nu in één der vitrines. Wat was het toch dat al die - beginnende en gevorderde - schilders juist toen en juist hier in Egmond, deed neerstrijken? Om dat te begrijpen moeten we ons allereerst realiseren dat er aan het eind van de vorige eeuw onder kunstenaars een trend was ontstaan om zich af te keren van de wat bombastische landschappen en historische taferelen. Er ontstond een nieuw soort realisme - overigens gevoed door een fikse scheut romantiek! - en een behoefte aan uitbeelding, ja zelfs verheerlijking, van gewone, eenvoudige mensen in hun dagelijkse, veelal landelijke, omgeving. Dit ging gepaard met de herontdekking van 'het dorp', hier en daar zelfs letterlijk. Niet voor niets vormden zich in Duitsland, Engeland en Frankrijk 'schilderskolonies' in tot dusver onbekende plaatsjes (denk bijvoorbeeld aan de school van Barbizon). Dit verschijnsel deed zich ook in Nederland voor. in onder andere Katwijk, Volendam, Domburg. Laren en Scheveningen. Op internationaal gebied vonden contacten en uitwisselingen plaats, vaak tijdens grote exposities als de Parijse Salon. Zo verwierven bijvoorbeeld de schilders van de Haagse School (Israëls, Mauve, Mesdag en anderen) tot 32 Geestgronden. 2 (1995), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 10