Fietsen door de historie In het september/oktobernummer in 1994 van het blad de Vogelvrije Fietser van de Eerste Nederlandse Fietsersbond (ENFB) troffen wij de volgende passage aan: "Al in het jaar 1030 beschermden de burgers van Egmond hun dorp tegen het water door de Zanddijk te bouwen. De dijk deed zijn werk zo goed, dat het richting Egmond gestroomde water in de straten van Castricum terechtkwam. De Castricummers ontstaken in woede en vernielden de dijk. Dit incident vormde het begin van een eeuwenlange twist tussen beide dorpen. Tot in de vorige eeuw laaide de rivaliteit jaarlijks op als de dorpelingen elkaar troffen op de kermis van het tussengelegen Bakkum. Die kermis verwierf al snel de naam 'Bakkumer oorlog'." Nooit geweten, dat fietsers zo snel door de tijd kunnen racen. Stichting Historisch Egmond Henk Honhof presenteerde op donderdag 8 december 1994 in de Buismanzaal van de Prins Hendrik Stichting tijdens de eerste lezing van de Stichting Historisch Egmond voor een goede dertig belangstellenden fraaie dia's van historisch waardevolle bebouwing in de Egmonden. Ter voorbereiding was de fotograaf alle eerder door hem voor het museum Egmond op de gevoelige plaat vastgelegde objecten nog eens langsgegaan. Dan valt op hoeveel er in korte tijd al weer veranderd is! Theo Röling deed namens de Stichting Historisch Egmond enkele suggesties voor onderwerpen waarmee werkgroepen zich kunnen gaan bezighouden. Vanuit de zaal kwam de suggestie eerst te inventariseren, welke kennis en interesses onder de donateurs aanwezig zijn. Jan Lute onderstreepte het belang van een eigen werkplek voor werkgroepleden. C. Barten uit Egmond aan Zee deed Geestgronden nadien een brief met mogelijke onderwerpen voor het tijdschrift toekomen. Voordat aan de onderwerpen invulling gegeven kan worden, zal - bijvoorbeeld in werkgroepverband - nog het nodige onderzoek en schrijfwerk plaats moeten vinden. Een kopie van de brief is het stichtingsbestuur toegespeeld. Op 22 februari is verder over de opzet van werkgroepen van gedachten gewisseld.Q 24 Geestgronden, 2 (1995), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 26