KORT NIEUWS Het dubbele beeld van Lamoraal van Egmont Het Egmondse comité 'Standbeeld Lamoraal (i.o.)' beijvert zich voor de oprichting van een standbeeld van graaf Lamoraal in de plaats van diens voormalige stamslot, Egmond aan den Hoef. Van het slot resteren alleen de in de jaren dertig van deze eeuw opgemetselde fundamenten. De bijbehorende Slotkapel verkeert dankzij de inzet van een legertje vrijwilligers nog in goede staat. In het Belgische Zottegem bevindt zich een kasteel van graaf Lamoraal van Egmont. Zottegem beschikt verder over twee circa twee meter hoge, identieke standbeelden van Lamoraal: het oude exemplaar is van gietijzer, stamt uit 1872 en staat bij het kasteel. Het nieuwe beeld is van brons. Het staat op de markt voor het gemeentehuis. Het is een kopie van het oude beeld en werd in 1968 vervaardigd ter gelegenheid van de 400ste sterfdag van de edelman. In het verleden kende de Egmondse muziekvereniging 'Lamoraal van Egmont' een uitwisseling met de zustervereniging in Zottegem. Gert Belleman, één van de leden van de plaatselijke muziekvereniging, vatte toen al het idee op (een kopie van) een van de beelden naar Egmond te halen. Gert en zijn echtgenote Hilde Belleman formeerden in 1993 een comité om het plan nieuw leven in te blazen. Uit België bereikten het comité geluiden, dat het wellicht mogelijk is een van de Zottegemse beelden naar Egmond te verplaatsen. Als dat niet lukt, zou er voor Egmond een kopie gemaakt kunnen worden. Voor de inzameling van de gelden denkt het comité aan verschillende acties, fondswerving en sponsoring. Indien de benodigde gelden niet binnengehaald zouden worden, is het niet de bedoeling het hele plan af te hlazen. Er kan dan gestreefd worden naar een navenant kleiner exemplaar van het beeld, eventueel op een hogere sokkel. Dat perspectief verhoogt de aantrekkelijkheid van de acties voor het project. Volgens het comité wordt het streven tot de oprichting van een standbeeld te komen breed gedragen. Dat optimisme stoelt ook op het feit. dat Lamoraal van Egmont een uit de geschiedenis landelijk hekende figuur is. 20 Geestgronden, 2 (1995), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 22