Pastoor Lesscher overleed in 1792 op 52-jarige leeftijd. Hij werd in Amsterdam begraven. Zijn opvolger in Egntond was pastoor Th. de Vos. In mijn Historische Bibliotheek bevindt zich een kopie van een brief van deze zieleherder. Het schrijven was gericht aan het Departementale Bestuur. Hij bepleitte daarin een beter inkomen voor de in de Binnen Egmonden woonachtige Jan Jans Kors en Treintje Gerrits Smits en hun drie kleine kinderen. Zij hadden de schout en municipaliteit (gemeentebestuur) van de Binnen Egmonden al verschillende keren om ondersteuning in hun uiterst armoedige omstandigheden gevraagd. Maar die weigerden. Zij achtten de municipaliteit van Heiloo verantwoordelijk. Het ging namelijk om de molenaar van de Vennewaterspolder. Die viel onder de gemeenten Castricum, Egmond en Heiloo. Daardoor kon de verantwoordelijkheid van de armlastige familie gemakkelijk worden afgeschoven. De familie kwam door de hulp van de pastoor uit de misère. Toen in 1796 de scheiding tussen kerk en staat tot stand was gekomen, kwam ook formeel een einde aan de bevoorrechte positie van de gereformeerde kerk. Na een periode van meer dan twee eeuwen ondervond de uitoefening van de katholieke godsdienst geen belemmeringen meer.Q Bronnen: A. Beekman Geschiedenis van de parochie van Sint Adeibert. (1958). Manuscript, Historische Biblotheek Jan Lute. W. J. van den Berg Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden. Utrecht. 1985. Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom Haarlem. 12 Geestgronden. 2 (1995). nr. I

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 14