"bib! riep een parochieraad in het leven. Jan Valkering, Louris Bommer. Klaas Bommer. Reijnier Groot en Arien Backum waren de eerste kerkmeesters. Zij schonken het aanzienlijke bedrag van 1770 gulden voor de nieuwe kerk. Bij voorintekening werd 5075 toegezegd en een extra collecte, die 1077 opleverde, bracht het totaalbedrag op 7922. Van de weduwe Jac. Bommer kon in 1791 voor 200 een stukje grond ter grootte van een halve hectare op de hoek van de Rinnegommerlaan en de Herenweg gekocht worden. Bij de bouw van de kerk moest terdege rekening gehouden worden met de overheid. Die stemde lang niet altijd in met de plannen van de katholieken. Het gebouw moest aan de eisen van de Edelmogende Heren Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en Westfriesland in het Noorderkwartier voldoen. De katholieken werden eigenlijk alleen maar gedoogd. De kerk mocht niet te zeer in het oog springen. De pastorie moest hoger worden dan de kerk. En de ingang mocht niet vanaf de weg zichtbaar zijn. Die werd dan ook aan de andere kant gesitueerd. A""" y j m. Afb. 3: Een schetsje van de eerste Rinnegommerkerk. gezien vanaf de Herenweg, van de hand van Dom A. Beekman Besloten werd de kerk in lengterichting langs de Herenweg te bouwen. De afmetingen waren: 21 meter lang, 10 meter breed en 10 meter hoog. De pastorie die tegen de kerk werd aangebouwd, was 15 meter lang en eveneens 10 meter breed. De pastorie had twee schoorstenen; een voor de huiskamer en een voor de keuken. In de kerk was een portaal van acht bij twee meter. Hierin bevond zich de trap naar de zangzolder. De oppervlakte in het gebouw bestemd voor de banken was 120 vierkante meter. Er konden ongeveer 250 gelovigen plaatsnemen. Deze eerste Rinnegommerkerk zou tot 1859 zijn diensten aan de parochie bewijzen. 10 Geestgronden, 2 (1995), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 12