In het eerste (dubbel)nummer van Geestgronden meldden wij. dat Jan Lute grote verdiensten heeft op het gebied van Egmonds historie, hoewel hij nau- welijk publikaties op zijn naam heeft staan. De amateurhistoricus liet dat niet op zich zitten en leverde onmiddellijk een reeks artikelen aan. die in 1983 en 1984 in het parochieblad Band niet Sint Adelbert verscheen. Geestgronden zal zijn relaas over de Rinnegommerkerk in enkele afleveringen publiceren. De geschiedenis is in veel uitgebreidere vorm terug te vinden in het Parochie Memoriaalboek. Dat boekwerk is weer door pater A. Beekman van de abdij van Egmond gebruikt om in 1958 op een prachtige manier de geschiedenis van de Adelbertusparochie tot dan toe te beschrijven. Helaas is diens tekst nooit in boekvorm verschenen. Het manuscript bevindt zich in de Historische Bibliotheek van Jan Lute. Hij ontleent zijn tekst voornamelijk aan pater Beekmans werk. De in december 1964 verlaten en in 1967 gesloopte kerk en haar voorganger stonden op het huidige terrein van jeugdherberg Klein Rinnegom. J. Lute DE RINNEGOMMERKERK Sinds de reformatie was de katholieke godsdienstuitoefening in het openbaar stelselmatig onderdrukt. Aan het eind van de 18de eeuw ontstond een toleranter klimaat. Nederland was toen in feite een missiegebied. Over verschillende gebieden waren aartspriesters aangesteld. Aartspriester Joh. Franken geeft op 12 augustus 1784 aan de Amsterdamse kapelaan Joannes Lesscher de opdracht in de Egmonden een nieuwe statie te stichten. Het ontbrak deze bouwpastoor niet aan voortvarendheid, want reeds op 12 september heeft hij 78 Egmondse katholieken bereid gevonden een kerk te laten bouwen en de pastoor van zijn tractement te voorzien. Als plaats voor de nieuwe kerk werd Rinnegom gekozen. Dat werd bijna twee eeuwen lang het roomskatholiek kerkelijk centrum van de Egmonden. Pastoor Lesscher werkte eerst vanuit een schuilkerk, een schuurkerkje aan het Kerkwegje of Visstraat (nu Haagdoornlaan), even ten zuiden van de Sint Aalbertsweg. (Zie: W. J. van den Berg. Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden. Utrecht, 1985. Dl. 4, krt. 3.5 en dl. 3, p. 1056-7). Daar celebreerde hij op 5 september 1784 zijn eerste mis. Dit kan dan ook als stichtingsdatum van de nieuwe parochie beschouwd worden. De pastoor Geestgronden, 2 1995), nr. 9

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 11