VAN DE REDACTIE De rol die de abdij van Egmond en later ook het slot op den Hoef in de geschiedenis hebben gespeeld, was van bovenlokaal belang. De geschiedschrijving is meestal het domein van geleerden (monniken!) en wetenschappers geweest. Tal van personen hebben zich met uit eenlopende aspecten van Egmonds historie bezig gehouden. Het ging in die gevallen veelal om onderwerpen die het lokale ontstegen. In vergelijking met de aandacht die aan abdij en slot is besteed, zijn de dorpen er enigszins bekaaid vanaf gekomen. Typerend is, dat Egmond bij die grote bekendheid onder geschied kundigen nooit een eigen historische vereniging en een specifiek aan Egmonds geschiedenis gewijd blad heeft gekend. Wel zijn facetten van wat zom vereniging normaal gesproken tot haar taak rekent, opgepakt door bijvoorbeeld de Stichting Hart voor Egmond en de Stichting Museum Egmond. Ook in het Contact met de Egmonden komen regelmatig historische onderwerpen aan bod. Bleef een historische vereniging uit vanwege de schroom voor die wetenschappers ergens op de achtergrond, die immers toch alles al wisten? Of is het meer het karakter van de Derpers, Hoevers en Binders, die de wetenswaardigheden over vroeger wel doorvertelden, maar geen behoefte aan een historische club hadden? Wat daarvan ook zij. De redactie van het eerste (dubbel)nummer van Geestgronden vindt het een loffelijk initiatief van de in 1993 opge richte Stichting Historisch Egmond te trachten zo veel mogelijk krachten te bundelen. Een belangrijk middel daartoe acht zij de uitgave van een tijdschrift. De voorbereiding van het blad heeft geruime tijd in beslag genomen. Najaar 1993 polste Ron van Vleuten namens de stichting een aantal mensen over medewerking aan het eerste nummer. Er werd een voorbereidingsgroep in het leven geroepen, bestaande uit Saskia Baarda, Gerard Belleman, Willem van den Berg, Ron Ranzijn en Ron van Vleuten.

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 5