KORT NIEUWS Abdijarchief dichter bij huis Ruim vier eeuwen na de verwoesting van de abdij van Egmond is het voor de geschiedenis van heel Holland zo waardevolle archief van het klooster teruggekeerd in de provincie Noord-Holland. In 1573 werden duizenden charters, perkamenten oorkonden, brieven, registers en rekeningen gered. Op last van de Staten van Holland werden deze naar Den Haag overgebracht, waarna ze in het Algemeen Rijksarchief aldaar terechtkwamen. Kort geleden verhuisde het archief naar het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Het Deltaplan voor het cultuurbehoud voorziet in een nieuwe reddingsoperatie om de perkamenten veilig te stellen. RA. Meilink ontsloot het geheel in 1951 met de publikatie van de inventaris. Hij beschreef het archief in ruim duizend nummers en voegde er behalve een degelijke inleiding nog vijftienhonderd regesten (uittreksels) aan toe van de meest belangwekkende stukken uit de periode 889 tot 1571. Deze inventaris werd vervolgens de onmisbare basis voor de studie van pater J. Hof. Ruim twintig jaar later verscheen zijn abdijgeschiedenis: De abdij van Egmond van de aanvang tot 1573 (Hollandse Studiën 5, 's Gravenhage-Haarlem, 1973). Alleenstaande vrouwen Wil Borger uit Alkmaar studeert geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Ze deed een onderzoek naar de positie van alleenstaande vrouwen in de achttiende eeuw te Alkmaar. Nu richt zij zich op deze historisch, lang verwaarloosde groep in het verzorgingsgebied van de stad: Egmond, Bergen. Castricum en Heiloo. We hopen dat ze over de uitkomsten in dit tijdschrift nog eens verslag wil doen. Schuit Na de geslaagde Schuiten-dag die dit voorjaar in Egmond werd

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 47