De tweede keer is het genieten geblazen, als de wandelaars er onder het motto de paden op, de lanen in daadwerkelijk op uittrekken. De samenstellers hebben gezocht naar verkeersluwe en afwisselende routes. Ook in Egmond is het nog mogelijk gebleken een aantrekkelijk tracé aan te geven, dat menig Egmonder nog nimmer bewandeld zal hebben. Met name de jaagpaden aan de noordkant van de Hoevervaart en aan de westkant van de Egmond-Binnervaart richting De Doelen zijn de moeite waard. De wandelaars ervaren het landschap op een manier zoals ze dat waarschijnlijk alleen maar schaatsend hebben beleefd. Daarvoor is overigens wel enige klimvaardigheid vereist. Alleen tussen de Hoevervaart en de Zeeweg bevinden zich handige, overstapjes over de hekken tussen de weilanden. Die van spoorbielzen vervaardigde hulpmiddelen lijken voor de eeuwigheid gemaakt. Thuisgekomen is het voor de derde keer genieten: dan moet uiteraard nog eens zorgvuldig nagelezen en bekeken worden wat onderweg allemaal te zien was. En er kan dan tevens vooruitgeblikt worden op andere op de kaarten uitgestippelde wandeltochten; tot in Schoorl in het noorden en Bloemendaal in het zuiden aan toe. Een niet onbelangrijk detail is, dat strategisch gelegen stations, bushaltes en - niet te vergeten - horecagelegenheden alle staan aangegeven. Valt er dan helemaal niets op deze voorbeeldige uitgave aan te merken? Ja, toch nog iets: helaas is wegens ruimtegebrek de literatuuropgave komen te vervallen. Daardoor komen lezers niet te weten waaraan de auteurs al die wetenswaardigheden ontleend hebben. Belangstellenden komen daardoor bijvoorbeeld niet te weten waar het (omstreden) bestaan van een Graaf Dirk-bis op gebaseerd wordt (De uitgave Wandelingen in Kennemerland en de Noordhollandse Duinen van uitgeverij Dwarsstap te Nijmegen is bij de boekhandel voor f24,90 te koop.) 44

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 46