Weer drie jaar later verhuisden Melchers en zijn vrouw, vergezeld van hun Egmondse dienstmeisje Marie Wittebrood naar Weimar. Toen zij onder dreiging van de Eerste Wereldoorlog in Egmond terugkeerden, namen zij hun intrek in de herberg van Bult, waar zij ook later nog menigmaal zouden verblijven. (De blauwe kamer in de voormalige herberg vertoont nog steeds hetzelfde interieur als in die dagen.) De Hitchcocks waren toen inmiddels gescheiden en hadden Schuylenburg verlaten. George was er met een van zijn leerlingen vandoor gegaan. Zijn vrouw Henrietta was hertrouwd met de literator Lewis Hind en woonde in Londen, in het gezelschap van haar Egmondse 'kamenier' Kyrie Blok. Dat de oude vriendschappen niet onder deze verwikkelingen behoefden te lijden blijkt onder andere uit het feit, dat ex-mevrouw Hitchcock, nog steeds eigenares van Schuylenburg, aan Gari Melchers het gebruik van het atelier toestond en dat zij zelfs een biografie aan hem wijdde. Het schijnt, dat de Egmondse bevolking soms wat in verwarring raakte over al deze bohémien-achtige toestanden; zozeer zelfs dat de amoureuze escapades van George Hitchcock wel eens, geheel ten onrechte aan Gari Melchers werden toegeschreven. Maar de sympa thie voor Melsiezoals de Egmonders hem noemden, en voor zijn hartelijke vrouw bleef bestaan, lang nadat zij in 1915 naar Amerika waren vertrokken om zich op de statige buitenplaats Belmont in Falmouth (Virginia) te vestigen. Die sympathie was overigens wederzijds, zoals blijkt uit het contact dat Corinne Melchers, ook na de dood van haar man, met tal van Egmonders bleef onderhouden. Het zijn vooral deze warm-menselijke herinneringen die ook tijdens de expositie in 1980 weer werden opgehaald door oudere bezoekers. Herinneringen aan de tijd dat ze als kind "voor een reep" hadden geposeerd. (Het echtpaar Melchers, zelf kinderloos, hield veel van de kleine Egmondertjes.) Herinneringen ook die de bezoekers van de tentoonstelling zelf als kinderen in de vorm van verhalen of anekdotes van hun ouders gehoord hadden. Zo werd ons verteld, dat 39

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 41