Wij moeten rechtdoor, langs' de derde tak naar de Scheisloot, ook wel Brouwers- of Duinvalsloot [37J geheten. Een halve kilometer weste lijker wordt die vergezeld door de Banweg [38], Aan onze rechterhand lag vroeger nog wat Wimmenummer land. Na de korte vereniging (1811-1815) met Bergen is dat echter onder de laatste gemeente gebleven. We laten de Krommedijk [39] en de Kleverlaan [40] links liggen en bereiken de Kapelweid op de hoek van de Herenweg. Het oude Wimmenummerwoud strekte zich aanvankelijk uit van de Tiggellaan (toentertijd een waterloop, Wimnemmerzwet geheten) in Egmond aan den Hoef [411 tot de Roosloot (rooisloot grenssloot) in Bergen. Maar in de vijftiende eeuw viel Wimmenum uiteen in een noordelijk en een zuidelijk deel. De vaststelling van die grenslijn heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Niet voor niets heet het hoge duin tegenover de Banweg, aan de overzijde van de Herenweg, Klampduin [42], Het middeleeuwse woord dam betekent twist of ruziel Grenspalen werden veelal geplaatst ter bekrachtiging van de uitslag van een geschil. In dit geval werd in 1464 bepaald, dat de grens moest lopen tussen de Banweg en de Cosmas- en Damianuskapel [43] ter plaatse, rechtdoor (pal west) naar zee. Om precies te zijn vanaf het punt: twee roedenses voeten en drie duymen Hontsbosch maat besuyden de muur aan 't Westeynde van 't Capel" Op die grens werden toen zeven houten palen geplaatst. Desondanks is er nadien nog vaak over de kwestie gebakkeleid. In de achttiende eeuw namen stenen exemplaren de plaats van de houten voorgangers in. In 1857 verloor het kleine Wimmenum definitief haar zelfstandigheid en ging het op in de gemeente Egmond-Binnen. Het eerste artikel Modderhovn of Pruthoek splitst hij zich in drie takken. Rechtsaf gaat het langs de Philistein richting Bergen, linksaf langs de prachtig bewaarde Wimmenummer watermolen [36] naar het schulpstet van het doip. 22

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 24