De grens buigt vlak onder de randweg westwaarts tot de Geestmolentocht [24] en dan noordwaarts tussen de oude Boonehofstee (verbasterd tot Bonnéhoeve) [25] links en de tennis velden en de ijsbaan rechts van de Meerweg [26]. Die oude weg loopt rond de kop van het voormalige eiland Engeland [21]. De gelijknamige boerderij (eens op grondgebied van Heiloo!) verwijst nog naar dit 'overzeese' gebiedsdeel. De grens kruist bij de punt van de Meerweg de oude trambaan en gaat verder in noordelijke richting, parallel aan oude kavelsloten. De volkstuintjes rechts markeren de stadsrand. Maar tot 1972 behoorde ook het noordstuk van Engeland en het nieuwe land tot de Visserijmolentocht [28] en de Bosmolentocht [29] tot Alkmaars grondgebied. Inclusief de monumentale Bosmolen [30], nu Egmonds jongste trots! Op de hoek van Hoeverweg en Bosmolentocht heeft nog lang een grenspaal gestaan. Als dat gebied bij Alkmaar was gebleven, zou het naar alle waarschijnlijkheid nu vol woningen gestaan hebben We kruisen de Hoeverweg [31 en de Kromme Sloot [32steken een stukje door het oude Alkmaarse eiland Tymans- of Munnikebos [33] en bereiken aan de Bergerringsloot [34] de noordgrens van Egmond. Door het oprukken van de stad is die ringsloot of Wimmenummervaart in oostelijke richting verworden tot Doode Vaart. We volgen de vaart naar het westen. Bij de voormalige boerenplaats Huygenbos [35] is als vanouds een droge oversteek naar de Bergermeer mogelijk. Voorbij de Bosmolen leidt de Wimmenummervaart. de slagader tussen Alkmaar en Wimmenum vanzelf naar het hart van de voormalige heerlijkheid. Met een paar kronkels zeilt de vaart tussen wat oude eilandjes door, die luisterden naar intrigerende namen als ScholmStalem en Spang. Het nieuwe land hier hoort nog maar sinds 1820 onder Wimmenum. Bij de Bergen 21

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 23