kon binnendringen. Het Zuiderdijkje was een schakel in de noord-zuidverbinding van de Egmondse geestgronden met de Bakkummerkroft. Heiloo Veel beroemder in dit verband is de eerder aangelegde, iets zuidelijker gelegen Zanddijk [10], Aan die op initiatief van de middeleeuwse abdij tot stand gekomen verbinding tussen de strandwallen van Limmen en Bakkum zijn legenden verbonden. Het is sinds het begin van de vorige eeuw Castricums grondgebied. Eeuwenlang was Bakkum een zelfstandige heerlijkheid met een eigen dorpsbestuur en gerecht. Maar die zelfstandigheid was maar betrekkelijk. Bakkums eerste heren waren tegelijk heer of graaf van Egmond en de laatste heren van Bakkum waren ook heer van Castricum. Is de kleine gemeenschap er daarom altijd een beetje tussenin blijven zweven? Een eigen kerk was er niet. Pastoors van Limmen, Castricum en Egmond ruzieden later over de vraag, bij wiens parochie de Bakkumers hoorden. De vroedvrouw werd formeel gedeeld met Egmond-Binnen. Maar de betaling van het Bakkumse aandeel in haar salaris vormde een jaarlijks probleem. Wat doen we nu met de Zanddijk en de vroedvrouw? Laten we deze materie over aan de ervaren Werkgroep Oud-Castricum? Of annexeren we het oude Bakkum (dat wil zeggen tot aan de Schulpvaart of desnoods de Zeeweg) met zijn geschiedenissen? We staan hier niet langer bij stil. We lopen door en stuiten op de Heilooërtocht [11], een waterloop in het verlengde van de Egmond- Binnervaart. Het kronkelende verloop wijst op een natuurlijke oorsprong. Vermoedelijk is de tocht een oude veenstroom. Afgezien 16

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 18