Geestgronden wil zich op de geschiedenis van Egmond en Egmonders richten. Egmond centraal dus. Onder die gemeenschappelijke noemer gaat echter een grote verscheidenheid schuil. Binnen de huidige gemeente vinden we bijvoorbeeld drie aparte voormalige gemeenten, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen (met Rinnegom en de Hoef) en Wimmenum. elk met een goeddeels eigen karakter en geschiedenis. Mensen hebben zich bovendien nooit door (gemeente-) grenzen laten weerhouden: door de eeuwen heen zijn er, behalve die wegtrokken ook veel nieuwkomers en passanten. Beschouwen we ze toch allemaal als Egmonders? Het historisch belang van sommige Egmondse zaken reikt tot ver over de plaatselijke grens. Terwijl op het dorpstoneel niet alleen eigen inwoners optreden. Allerlei buitenstaanders uit stad. streek en buitenlanden hadden hier belangen of invloed en speelden soms een hoofdrol. Waar trekken we dan de grens van Egmonds lokale geschiedenis? Hoe eigen is die geschiedenis eigenlijk? Willem van den Berg laat het antwoord op deze lastige vragen voorlopig liever in het midden. Hij probeert het wat eenvoudiger met een wandeling langs de gemeentegrens. Die grens is tenminste scherp en duidelijk. Op het eerste gezicht tenminste. Later is er misschien nog eens gelegenheid terug te komen op wat Egmond samenbond en waar het verdeeld werd door binnengrenzen. Oude namen die niet op de topografische kaarten van de Grote Provinciale Atlas Noord-Holland Wolters-Noordhoff. Groningen, 1988) voorkomen, zijn cursief gedrukt.(Red.) 9

Geestgronden - Egmonden | 1994 | | pagina 11