Kustwacht in Callantsoog Guus Zeeman "30 december 1945 aankomst in Rotterdam met de Queen Mary. Daar werden de marinemensen doorgestuurd via bussen naar Doorn, waar weer werd ingeschreven en ge keurd, enzovoort. In de nacht van 30 op 31 december om streeks 03.00 uur vertrokken we met twee trucks, één voor de mensen en één voor de bagage, op weg naar huis. Het vroor en het was nog glad ook. Via Amsterdam en Alkmaar naar Den Helder. Onderweg werden steeds mensen afge zet. Om elf uur was ik op mijn plaats van bestemming, maar wist niet wat ik zou aantreffen, want ik had nog geen con tact gehad met mijn ouders en verdere familie. Maar geluk kig was iedereen nog gezond en wel aanwezig." Dirk van Scheijen met echtgenote Tiny van Scheijen-Molier en hun kinderen Dirk, Con en Mil. Tot 1982 had ieder kustdorp in Nederland een Hoofd van de Kustwacht. In Callantsoog was het Klaas Baken (1916-1996), die het laatst nog deze functie bekleed de. Daarvoor was het Adriaan Vader en op het Kaap- licht op de Zanddijk was het Klaas Duit. Deze functie was in het leven geroepen na een scheepsramp. In de nacht van 5 op 6 juli 1882 verging het marine schip 'Adder'voor de kust van Scheveningen. Dit ge beurde op nog geen 5 mijl uit de kust en niemand be merkte deze ramp. Alle 64 opvarenden kwamen om. Pas na twee dagen, toen de eerste lijken aanspoelden, werd alarm geslagen. Door een communicatiefout was het schip ook niet vermist. Alom verontwaardiging in den lande. Er werd een kust wacht opgericht. Een dienst, die onder het Loodswezen viel. leder kustdorp kreeg een Hoofd van de Kustwacht. De opdracht was aan Hoofden van Kustwacht en personeel van vuurtorens:"Het houden van uitkijken rapporteren van in nood verkerende schepen." Ook kon deze functionaris door het Loodswezen gebeld worden, om naar het strand te gaan en poolshoogte te nemen in een bepaalde situatie. Op verzoek van het Loodswezen deed de burgemeester van het kustdorp een voordracht voor benoeming van deze functionaris. De burgemeester was in de meeste gevallen ook voorzitter van de plaatselijke commissie van het red dingsstation en benoemde iemand uit de ploeg van het plaatselijke station. Het Hoofd van de Kustwacht kreeg een kleine vergoeding voor deze job en tevens een aansluiting van telefoon op kosten van het Loodswezen. Jarenlang is de bewaking van de kust vanuit de bemande vuurtorens uitgevoerd. In 1986 besloot de regering één kustwacht op te richten. Het huidige kustwachtcentrum zit in Den Helder en valt onder het ministerie van Defensie en is belast met diverse taken.

De Clock van Callens-Ooghe | 2019 | | pagina 6