Herinnerings bord bij het Botgat Dries Blokker Er zijn niet meer zoveel mensen die met eigen ogen hebben gezien hoe het Botgat op 1 februari 1953 onder water stond. En veel mensen weten niet dat dat toen gebeurd is. Guus Zeeman opperde daarom het idee om daar een herinneringsbord te plaatsen. Op zondagmorgen 1 februari, nu 66 jaar geleden, waren we al vroeg ons bed uit. We woonden toen bij de haven in Schagen. Het was nog donker, buiten stormde het en aan de tafel in de keuken troffen we Prins, de havenmeester aan. De ark, waarin hij en zijn vrouw woonden, was die nacht lek gestoten en gezonken.'s Middags nam m'n vader mijn broer Jan en mij, we waren zes en acht jaar, in de auto mee naar de Hondsbossche bij Petten. Er stond nog een puist wind. Aan de zeekant waren er heel wat stenen uit de dijk gerukt en het water was hier en daar over de dijk gegaan, maar die had het gehouden. M'n vader merkte op: "Wat deze dijk gekost heeft, heeft die in één nacht terugverdiend." De zee was die nacht ook door de buitenste duinenrij van Sint Maartenszee gebroken. Daar gingen we niet heen, wel naar Groote Keeten waar in het Botgat ondertussen het water gezakt was. Het had hoog tegen de Koegraszanddijk gestaan. Maar deze doorbraak viel in het niet bij de radioberichten die we later op de dag uit Zeeland en Zuid-Holland hoorden. Maarten Hollander (geboren 1946) herinnert zich de ramp in 1953 als de dag van gisteren. Hij kon vanaf boven door het slaapkamerraam de zee zien achter hun huis in Groote Keeten. "Achter de woning van Rens Roos waren wat lage duintjes en het water stond daar tot boven aan toe. Mijn vader en andere omwonenden waren daar zakken zand aan het neerleggen. Alles was weggespoeld. We mochten niet naar buiten, maar konden het goed volgen. Het hele Botgat was volgestroomd." (De Clock, september 2008, interview door Muja Blokker) Ook Klaas Rietvink herinnerde zich de watersnoodramp van 1953."Omdat onze firma (Daalder) het onderhoud van Rijkswaterstaat langs de kust had, werden wij midden in de nacht opgeroepen om waar nodig ingezet te worden. Allereerst moest bij het Botgat een oude duiker die onder het buitenduin en ook onder de weg doorliep, afgestopt worden met zandzakken. Het was namelijk mogelijk dat de duinen aan de zeekant het zouden begeven. Dat dit niet overbodig was bleek kort daarna toen het water door de niet zo hoge buitenduinenrij brak en tot het duin aan de weg kwam te staan. Ik ben ervan overtuigd dat als wij met ons ploegje mannen, in het licht van de koplampen in dat vreselijke weer, toen die oude duiker niet net op tijd hadden afgedicht, de doorbraak daar onherroepelijk was geweest. Het Koegras was dan erg nat geworden." (De Clock, december 1996, interview Jannie Provily-Rietvink) Na overleg met Landschap Noord-Holland werd toestemming gegeven aan de Historische Vereniging Callantsoog om een herinneringsbord te plaatsen op de verdubbelde dijk boven die duiker. Maarten Kossen smeedt het frame, en sponsort het arbeidsloon. De foto's van Cor Klaver zijn door de familie ter beschikking gesteld, en de tekst komt uit de Clock. 20

De Clock van Callens-Ooghe | 2019 | | pagina 22