Gert van Diepen, een vrijbuiter, natuurmens i een vroege Crisis Muja Blokker Gerardus Cornelis van Diepen werd geboren op 7 juli 1927 op de Scheidingsvliet 8 te Callantsoog als jongste telg van een gezin met tien kinderen. "Niet verwend," zegt hij zelf, "maar mijn zes zussen zeiden altijd, dat ik meer mocht dan dat zij mochten." Vader Gert van Diepen (28-01-1885) kwam uit Heerhugowaard en moeder Bregje Tamis (18-05-1884) uit Burgerbrug. Zij trouwden in 1913 te Burgerbrug. Ze had den aan de Scheidingsvliet een kleine boerderij met gemid deld twaalf koeien. De kinderen gingen naar de katholieke school in 't Zand. De broers en zussen gingen gezamenlijk 's morgens om half acht van huis, met een broodtrommeltje. Eerst naar de kerk, waar zij om acht uur werden verwacht, om daarna naar school te gaan, die half negen begon. Je moet eens bij Gert van Diepen langs gaan. Die kan veel vertellen over zijn arbeidzame leven in Groote Keeten en omgeving. Zo gehoord, zo gedaan. Gert op de volkstuin Schoolfoto, vlnr Laurentius, Bregje en Gert Het was in die tijd vanzelfsprekend dat als een van de kin deren de zeven klassen van de lagere school had doorlo pen, die thuis kwam om op de boerderij te helpen. Na een jaar, als de volgende thuis kwam, werd er werk buiten de deur voor hen gezocht. De meisjes werden dienstbode en de jongens knecht bij een ander bedrijf. Een uitzondering vormde de oudste zus Alie, zij wilde non worden. Ze ging naar het klooster Het Heilige Hart in Waalwijk. Ze heeft haar hele leven in de ziekenzorg gewerkt. Alie is in 1955 naar Indonesië vertrokken om daar de melaatsen te helpen. Twee zussen werkten jarenlang bij dezelfde grote boeren in Heiloo, de andere zussen gingen naar Heerhugowaard en Spanbroek, waar de familie vandaan kwam. In de crisistijd, eind jaren dertig, was het een slechte tijd voor de boerderij. Vader Gert kreeg niet eens twee cent voor een liter melk. Het boerenbedrijf werd overgenomen door fouragehandelaar Albertus Groot aan de Stolpen. De boerderij was van opa Van Diepen. Vader Gert huurde die van zijn vader, die ook gebrek aan geld had en de boerde rij wilde verkopen. Opa had nog twee andere boerderijen in Heerhugowaard waar twee broers van vader Gert op zaten. Door de verkoop kwam vader Gert als zetboer in dienst van Groot. In 1939, toen de mobilisatie kwam, werd de school in 't Zand gevorderd voor Hollandse soldaten. Gert was toen

De Clock van Callens-Ooghe | 2019 | | pagina 16