Familie Filmer ZUID, In het Wagenhuis stonden behalve een driewielder kar en twee andere boerenwagens, een speelwagen, een Franse sjees en een Franse wagen of kiereboe. Een kiereboe Pieter Jacobszn. Mooij, de broer van Maarten Jacobszn. Mooij de Groenlandvaarder, was getrouwd met Geertruyd de Graef. Pieter overleed in 1792 en zijn vrouw in 1818. In 1775 werd in Callantsoog hun dochter Catharina (Trijntje) geboren. Catharina Pietersdr. Mooij trouwde op 23 maart 1799 met Andries Barendszn. Filmer (1776-1849). De familie Filmer heeft binnen de heerlijkheid Callantsoog en op het Buijtenveld een interessante geschiedenis. Barend Filmer, geboren in Paderborn (Duitsland) trouwde in 1767 te Schagen met Neeltje Out. Zij vestigden zich in Groote Keeten, binnen de jurisdictie van Callantsoog. De acht kinderen van Barend en Neeltje Filmer werden allen in Groote Keeten geboren. De familienaam Filmer heeft niets te maken met ons woord film, een fenomeen dat toen nog niet bestond. De naam is een verbastering van de Duitse naam Filmar. Vader Barend Filmer was ook boer op het Buitenveld op de boerderij De Kleine Keeten, ook wel geheten Huijs aan de Zanddijk. Hoeve De Kleine Keet aan de Zanddijk i 997) Tijdens de invasie van de Engelsen en de Russen in 1799 was Barend zijn zoon Pieter Filmer pachter van deze boerenplaats. Pieter Barendszn. Filmer leed een aanzienlijke schade aan zijn boerenbedrijf op De Kleijne Keet, een hoeve die direct achter de duinen lag waar de invasie plaatsvond. II KT uisdu-i De totale schade van Filmer bedroeg duizenden guldens: al zijn vee en gereedschap is hem ontnomen. Vader Barend was ook pachter. Hij huurde van de Heren van Callantsoog delen van het Ooger Buijtenvelt benoorden de Schinkel en Helmdijk. Barend Filmer werd een belangrijk man te Callantsoog. Op 13 maart 1795, vlak na de inval van de Fransen ten noorden van de grote rivieren berichtte de schout van Callantsoog Van Stipriaan aan Isaac Smeding, één van de Heren van Callantsoog, dat de week daarvoor door de burgerij acht personen werden benoemd in een nieuw bestuur. Onder hen Barend Filmer, als schepen. De Heren van Callantsoog behielden echter nog wel invloed want op 19 december 1797 schreef Isaac Smeding aan de andere Heren van Callantsoog dat hij pachter Barend Filmer had bevolen de kluft van de Helmdijk in betere staat te brengen. In die tijd waren er namelijk twee wegen om naar Den Helder te gaan. De belangrijkste liep onderlangs de Zanddijk, maar deze verkeerde vaak in slechte staat. Tijdens droge zomers werd dan ook gebruik gemaakt van een pad dat bij Groote Keeten over de Helmdijk afboog in noordoostelijke richting en verder liep over het Buitenveld, dwars over het door Barend Filmer gepachte gors. De kluft over de Helmdijk bevond zich in 1797 blijkbaar in slechte staat. Hoewel de familie Filmer huurder was van gronden op het Buitenveld hadden ze ook een eigen boerderij aan de noordzijde van de Helmdijk. Dit betreft waarschijnlijk grond van de hoeve Keetenburg. Op 31 juli van het jaar 1817 werden de buitengorzen door de Heren van Callantsoog verkocht aan het bestuur van de Domeinen, in het kader van de drooglegging van het gehele Buitenveld door de aanleg van de Koegraszeedijk. SLücJce^i by den. Vloed, o fiTAI

De Clock van Callens-Ooghe | 2019 | | pagina 11