8 Op 3 mei 1777 kocht Jochem Gerritszn. Blaauboer voor 1400 gulden een woning in de Kerkebuurt te St. Maartensbrug van de kapitein Theunis de Leeuw. Het was een aanzienlijke woning met twee walviskaken die staande de toegangspoort vormden. Jochem Gerritszn. Blaauboer en Neeltje Adriaansdr. Mooij kregen acht kinderen! Op 24 maart 1776 laten Jochem en Neeltje een testament opmaken in Amsterdam, waarbij zij elkaar benoemden tot erfgenaam echter met last van de kind of kinderen welke d'eerststervende zal nalaten behoorlijk op te voeden en groot te maaken, tot derzelver meerderjaarig of gehuwd zijn en dan zodanig uit te zetten of ten huwelijk meede te geeven ais de langstleevende naar de gesteitenisse des boedels zal oordeelen te behooren. Verder benoemde de eerststervende de langstlevende tot voogd over de minderjarige kinderen. Jochem Gerritszn. Blaauboer overleed op 10 juni 1815. Zijn weduwe plaatst een overlijdensadvertentie in de Oprechte Haarlemse Courant. 'Treurig en aandoenlijk was voor mij en mijne 8 volwassene Kinderen de dag van heden, daar op den avond van denzelven, geheel onverwacht, mijn waarde Man JOCHEMBLA UB O ER, Hoofd-Ingeland en Heemraad van de Zijpe en Hazepolder, in den ouderdom van ruim 69Jaren, zijn nuttigen werkzaam leven eindigde; gansch ongedacht en als in een oogenblik door den Dood weggerukt.- Hoe hartverscheurend deze slag ook voor mij en de mijnen zij, wenschen wij, gesterkt door den Godsdienst, welke ook door den Overledenen altijd op hoogen pjijs geschat werd, den Heere t zwijgen en zijn doen te eerbiedigen.- Ik geef van dit treffend Sterfgeval door dezen thans gebruikelijken weg, kennis aan onze Vrienden en Bekenden, van welker deelneminge in onze regtmatige droefheid ik mij volkomen overtuigd houde, zonder daarvan door Brieven van Rouwbeklag verzekerd te worden. Zype, NEELTJEMOOY, den 10 Junij 1815 Weduwe J. Blauboer. Bij het pijltje: het huis van Jochem Gerritszn. Blaauboer en Neeltje Adriaansdr. Mooij in St. Maartensbrug Neeltje Adriaansdr. Mooij overleed in 1823. Dan blijkt dat de commandeur-graanhandelaar een vermogen heeft opgebouwd van bijna 400.000 gulden! Een enorm kapitaal in die tijd! Jochem Gerritszn. Blaauboer behoorde in 1811 tot de vermogendste grondbezitters van geheel Nederland boven de grote rivieren. Hij bezat veel huizen, landerijen en boerderijen in de Zijpe maar ook in Schagen, Den Helder, Wieringerwaard, Egmond en Alkmaar. Ook de uitvoerige lijst van roerende goederen geeft een beeld van de rijkdom van Jochem en Neeltje. De behuizing van het echtpaar Blaauboer stond in de lengte langs de weg met aan de zijkanten een topgevel en een hoge schoorsteen. Het huis bestond uit een voorhuis, een zijkamer, voorkamer, middelkamer, achtereind, achterkamer, zolder, bovenkamertje, achterkeuken, een kamertje en een werkkeukentje. Een aantal objecten uit de inventarislijst bij de boedelbeschrijving: Een glad opgelegd kabinet, een gladhouten bureau, een schilderij voorstellende de Groenlandsche Visscherij, bijbel met koperbeslag, een zwart gekleurd theeservies, een spiegel met vergulde lijst, een eiken hoekbuffet, twaalf Engelse borden met schepen, een geknipt pronkschilderijtje, Delfts aardewerk, een gladhouten kabinet en op dit kabinet vijf porseleinen kommen, een eiken linnenpers op stelling, vier glazen karaffen, twaalf kelken en zo gaat het bladzijden lang door... Ook de lijst van gouden en zilveren voorwerpen is enorm! Uit die opsomming blijkt de voorname status die Jochem en Neeltje Blaauboer-Mooij voerden. Jochem met gouden en zilveren broek- en schoengespen en Neeltje met gouden oorijzer, bijbehorende naalden, een juwelenbootje, dito spelden en ring, granaten ketting.

De Clock van Callens-Ooghe | 2019 | | pagina 10