qjvzjdlkw jeeStckig qjoedmgmrmdViy- Oudste inwoner van Callantsoog wordt morgen 90 jaar d J mem Oudredder Maarten Mooij De redactie van de Clock wenst u, ook uit naam van de besturen van respectievelijk de Historische Vereniging Callantsoog en Callinger Erfgoed, Morgen zal de oudste Inwoner van Callantsoog zijn negentigste verjaardag vieren. Dat zou niet zo'n bijzonder feit zijn, als die oudste inwoner niet tevens de bekende oud-schipper van de Callantsoger reddingsboot was en wat mis schien nog meer tot de verbeelding van de lezers spreekt, nog steeds bestuurs lid van de plaatselijke afdeling van de NZHMR. Zoals u op de foto bij dit artikel de heer Maarten Mooij Jz over de zee ziet kijken, die juist weer wat tot rust was gekomen na de stormen van de laatste dagen, zo kijkt hij er alle dagen over. Want Maarten Mooij en de zee zijn on verbrekelijk met de zee verbonden. Dat ziet men aan de wijze, waarop hij over het woelige water kijkt met scherpe blik ken. Dat hebben wij ook ervaren in een gesprek, dat we met hem hadden in ho tel Ben de Vries, dat al aardig zijn vol tooiing begint te naderen. Drie en zestig jaar geleden stapte Mooij voor de eerste maal in de reddingsboot. Acht jaar heeft hij als roeier mee ge holpen om de zee haar prooi te betwis ten, dertig jaar lang als schipper. Zeven tig mensen heeft hij op die manier het leven gered. Soms vrij gemakkelijk, soms ook onder de moeilijkste omstandigheden. En een enkele maal heeft hij de zee de prooi moeten laten. Zoals in 1896, toen om twaalf uur In de nacht bij Callants oog de z.g. duigenbark strandde. Eerst om zes uur in de morgen werd de beman ning vèn de reddingsboot gealarmeerd. Een uur later sloeg de bark uiteen en verdronken de zeven mannen die er op waren. Er klinkt een lichte wrok in zijn stem, als hij dat vertelt. Nog altijd is opa Mooij, zoals heel Cal lantsoog hem noemt, vol van het red dingswezen, al heeft hij dan ook het voornemen om nu als bestuurslid te be danken. In October, wanneer hij 25 jaar bestuurslid is geweest. Dan hoopt hij een prachtige carrière af te sluiten, die een paar jaar geleden beloond werd met het verlenen van de gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau. Krasse baas, zoals wij hem bij het duin op zagen gaan. Onze fotograaf moest de sokken er in zetten, om hem in te ha len. Maakt hij ook nog niet dagelijks een vier km lange wandeling langs het strand om zo af en toe eens met „een houtje" terug te komen. Een „stapel hout" zoals we van de Callantsogers hoorden. Laten we dan maar een „stapeltje" zeggen, be middelde opa Booij. Wat heb ik aan al die grootspraak. Natuurlijk wilt u een verhaal hebben. Tegenwoordig is er immers weinig meer te beleven op de kust voor Callantsoog. Laten we u dan het verhaal doen, zoals we dat uit de mond van opa Mooij hoor den. Het was in 1936. Kermis in Callantsoog en bar slecht weer. Zondags al. 's Maan dags nog een beetje erger. Maar 's avonds moest Mooij toch nog even naar de ker mis. Even de mond spoelen. Terwijl men daar zo gezellig zat bij De Haan, ging het gerucht, dat er een schip gestrand was. Binnen enkele minuten stond heel Callantsoog op de duintop. Heel in de verte was in de donkere nacht een licht te zien. Met een auto zijn Mooij en een paar vrienden naar Sint Maartenszee ge gaan. Dwars door de duinen naar paal 17. Noodweer. Aardedonker. Tot hun mid del in het water in de duinpan. Ver schrikkelijke r onweersbui. Toen sprak Mooij het gevleugelde woord: „Dat ik nou dood regenen moet, vind ik niet zo erg, maar dat het net op Callantsoger ker mis gebeuren moet, dat is verschrikke lijk". Vertrouwde aanblik voor de Cal lantsogers. Hoeveel malen zouden ze Maarten Mooij niet het duin hebben zien beklimmen, wanneer de wind gierde, of wanneer de zon scheen? Was hij vorige Zaterdag met die hevige storm nog niet op het duin? Al moest een kleindoch ter hem dan ook helpen, om tegen storm en hoogte op te tornen. Zo snapte onze fotograaf hem, de felle blik gericht op de zee, speurend naar een schip, een stuk drijfhout, een mand... Hollands trots! De dood was er niet mee gemoeid. De schuit kwam bij het aanbreken van de dag tegenover Callantsoog op het strand en alle mannen werden gered. Een welverzorgde oude dag heeft de heer Mooij nu bij zijn zoon. Tot voor een paar jaar bij zijn dochter, die hij heeft moeten missen. Die zich opgeofferd heeft om anderen te helpenEven wordt het opa Mooij te machtig. „Zuiderzon"Min of meer aarzelend brengen wij het ter sprake. Mooij en de zee zijn immers één. „Vijf en negentig percent van de Cal lantsogers zal nimmer de zee kun nen missen", zo verklaart deze zeer kras se man. „Wij zijn er mee vergroeid. Ik zelf heb er twee jaar heimwee naar ge had. toen iki n Hollywood was. Ik kan er niet buiten". Morgen zal Callantsoog het feest vieren van zijn oudste inwoner, die zeventig mensenlevens mee heeft helpen redden. Ook onze gedachten gaan dan uit naar het eenvoudige huisje in Callantsoog. Opa Mooij, nog vele jaren.

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 9