63 Jacob en Maartje Mooij-v.d. Berg verhuizen naar een boer derij aan de Abbestederweg 13. Op de genealogie-website staat Jacob Mooij vermeld met het beroep vrachtrijder en landman en vanaf 1928 als veehouder. De boerderij aan de Abbestederweg, nu bewoond door de familie Strampel, heeft in de voorgevel een steen waarop vermeld staat dat de eerste steen werd gelegd door Teunis Mooij Jbzn. op 16 de cember 1921Dit gebeurde bij de herbouw van dit pand na een brand.Teunis was een zoon van Jacob en Maartje Mooij. I Hoeve 'Voorwaarts' Een aantal jaren later vestigden Jacob en Maartje zich op Blok- shoeve aan de Abbestederweg 15. Hun gezin telt vijf kinderen: Catharina, Neeltje,Teunis, Geertje en Jacob. Het boerenbestaan in de jaren dertig, de tijd van de wereldwij de economische crisis, is zwaar. Net als veel boerderijen in de Noordkop wordt Blokshoeve een pachtbedrijf. Verzekerings maatschappij Het Hooge Huys in Alkmaar is dan eigenaar. Tot overmaat van ramp beleven Jacob en Maartje Mooij ook hier een dramatische brand in 1930 (zie De Clock jaargang 32, nr. 1 Blokshoeve wordt herbouwd en verrijst als een Phoenix uit de as: een grote stolpboerderij met een fraaie voorgevel met ruit- vensters en sierluiken. Blokshoeve, herbouwd na de brand De oudste zoon Teunis Jbzn. wil ook boer worden net als vader Jacob. Na zijn huwelijk met Anna de Leeuw kan hij een boer derij pachten in Groet. Het is een oude stolp en de landerijen liggen ver van de boerderij in de polder, verspreid over vijftien locaties. Bepaald geen ideale situatie voor een goede bedrijfs voering! Bemiddeling van schoonvader De Leeuw die een goed contact had met rentmeester Maters in Het Koegras bood uit komst. De heer Maters was rentmeester voor de familie Laman Trip die veel grond bezat in de polder Het Koegras. Teun Mooij kan een boerderij huren aan de Lange Vliet: De Kleiplaats. Het is een gemengd bedrijf op zware kleigrond met al het land gelegen bij de boerderij. Het is een grote stolp met een voor huis. Teun en Anna Mooij-de Leeuw verhuizen in 1935 met hun dochters Corrie, Riet en Annie en de kleine Jaap die in januari van dat jaar was geboren van Groet naar Callantsoog. Een zus van Teun, Geertje Mooij vestigt zich dan met haar man Gerrit Eriks op de boerderij in Groet. Jaap Mooij Tzn. bij De Kleiplaats Teunis Mooij Jbzn. 7 903- 7 973 Op 14 april 1945, enkele weken voor het einde van de Tweede Wereldoorlog, wordt De Kleiplaats door een felle brand gro tendeels verwoest. Slechts een deel van het voorhuis blijft ge spaard. De boerderij wordt herbouwd. Jacob en Maartje Mooij-v.d. Berg met kleindochter Riet voor Blokshoeve In het midden van de jaren vijftig wordt naast de boerderij een bungalow gebouwd wanneer Teun en Anna Mooij be sluiten het wat rustiger aan te gaan doen. Het bedrijf werd voortgezet door zoon Jaap Mooij Tzn. en zijn vrouw Gerie Jongejan. Nog altijd staat De Kleiplaats aan de Langevliet, nu volledig een akkerbouwbedrijf dat wordt gerund door Jack en Vera Mooij-Hoogschagen. Jack is de kleinzoon van Teun en Anna Mooij.

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 5