91. I pi#- .1 houden, want dat hoorde bij het 15e bataljon in Bandoeng. Er zaten zo'n 17.000 krijgsgevangen Hollanders, Australiërs en Amerikanen. Dirk van Scheijen: "Er waren twee kampen, één in Bandoeng en de tweede in Tjilitjap. Het eerste waar ik zat was slecht. De Japanse commandant werd Bruintje de Beer genoemd, vanwege zijn bruine uniform. Later in een ander kamp in Tjilitjap dat nog slechter was, werd ook zwaar gestraft. Alleen al bij het verhandelen van eten of kleding. Vooral de onderdelen van vliegtuigen werden naar binnen gesmokkeld door inlanders, daar waren radio's bij om die om te bouwen tot zenders. Dat werd bestraft met 13 uur in de brandende zon te staan." Na in verschillende Japanse krijgsgevangenkampen te heb ben gezeten kwam Dirk van Scheijen in augustus 1943 in Tji- mahi terecht waar hij werkte op de boerderijen Zonnehoeve en Leuwigadja waar groenten werden verbouwd. In krijgsgevangenkamp in Tjimahi werden gevangenen te werk gesteld bij boerderij Zonnehoeve (Japan) gebracht, via Formosa (Taiwan), waar een groep En gelse en Nederlandse officieren van boord moest. Na Takao, de haven van Formosa, bestond het konvooi uit 17 schepen. Dit konvooi werd aangevallen door Amerikaan se duikboten, maar de Matsu Maru 2 werd niet getroffen. De reis naar Modji ging door. Daar aangekomen op 15 no vember 1943, werden de gevangenen verdeeld om in ver schillende kampen te worden geplaatst. Dirk van Scheijen en zijn groep werden in treinwagons gestopt en de reis ging door de tunnel van Shimonoseki via Kobe naar Tokio. Uiteindelijk met een klein treintje naar de bergplaats Ashio op 800 meter hoogte, een kopermijnstadje ten noorden van Tokio. Een moeilijke tijd brak aan voor de gevangenen. Zij wer den verplicht om hard te werken in de kopermijnen in de kou. Vaak ook zonder voedsel, maar er moest door gewerkt worden. Vele krijgsgevangenen waren zieken lieten daarbij het leven. De jappen gedroegen zich als beulen; bij het min ste vergrijp werd geslagen of gemarteld. Dirk van Scheijen moest vaak de treintjes uit de mijn legen op de koperberg. Zo'n kopermijn zag er niet rooskleurig uit, zie een foto van de kopermijn Ashio. «fel ■|'i (wordt vervolgd) "Al hier in dit kamp van Tjimahi, waar wij ingedeeld werden, merkten wij door een armband dat er iets bijzonders stond te gebeuren, want niet iedereen kreeg deze armband." In september werden zij overgeplaatst naar Batavia (Tji- deng?) vanwege de aanwezigheid van de kampbeul Sonei. Gelukkig is de groep van Dirk van Scheijen daar maar een paar dagen geweest. Al snel werden zij per trein naar Tand jong Priok vervoerd om meteen Hellship [de Makassar Maru) vanaf Batavia naar Singapore te varen. Dat was op 26 sep tember 1943 met 2600 krijgsgevangenen (2169 Nederlan ders, 429 Engelsen, 2 Australiërs). Dit transport werd aange duid als Java Party 17 en kwam op 29 september 1943 aan. In Singapore kwam de groep in het beruchte Changikamp terecht en bleef daar tot 22 oktober 1943, dus goed drie weken. Vanuit Singapore werden de krijgsgevangenen op de boot gezet (de Matsu Maru 2) om verscheept te wor den naar Japan en gelijk werden de mannen gewaar wat die armband betekende: zij werden naar het eiland Kyushu

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 20