46 Het ophangen of plaatsen van scheeps modellen is een oud gebruik, vooral in hervormde kerken langs de kusten van Noord Europa. Dit gebruik dreigde uit te sterven in de negentiende eeuw, maar in de twintigste eeuw werd dit weer opgepakt. Het laatst bekend zijnde model is geplaatst in de kerk van Marken in 1986. Waarschijnlijk zijn de oude modellen 'Votiefgaven'door zeelieden of reders geschonken, na een veilige thuiskomst of een financieel voorspoedige reis. In Callantsoog is gekozen voor het model van de walvisvaarder 'Frankendaal' onder commando van Maarten Mooij, woonachtig op het voormalig eiland 't Oghe. Ook een aantal van de bemanningsleden van de Frankendaal woonde op dit eiland, verder kwam de bemanning van de Friese eilanden en uit Ost Friesland (Duitsland). Het schip Frankendaal heeft vele reizen naar de Noord (Groenland en Spitsbergen) gemaakt. Het verslag van een van de reizen in 1789, geschreven door de Commandeur (gezagvoerder) Maarten Mooij, geeft aan dat in die tijd de vangsten van walvissen tot een minimum waren teruggelopen. De kosten werden hoger, zeker bij de reis van 1789 waarbij het schip in het ijs vastgevroren raakte. Het schip raakte ernstig beschadigd en moest in Bergen (Noorwegen) worden gerepareerd. De reder heeft toen de vrouw van Maarten Mooij een brief geschreven waarin zijn behouden aankomst in Bergen wordt gemeld; deze brief is te zien in museumboerderij Tante Jaantje. Een model wordt gebouwd uit één stuk hout (blokmodel), of met spanten en huiddelen (planken). Het model van de Frankendaal is een blokmodel, er is veel tijd gaan zitten in het voorbereiden van de bouw. Tekeningen zijn er bijna niet omdat alles op het oog en aan de hand van vuistregels werd gebouwd. De opdrachtgever gaf de werfbaas een te vervoeren tonnage op en de lengte van het te bouwen schip. Dan werd er door de werfbaas éénderde van de lengte voor de breedte gerekend en zo kon hij vervolgens de inhoud berekenen. Om voor de toekomst vast te leggen wanneer dit model is gebouwd door wie en waarom, heb ik de gegevens in het schip onder het achterdek geplaatst. Ik ben begonnen met de bouw in september 2016, eerst heb ik in de maand daarvoor mijn onderzoek naar de bouw van een model gestart en de gegevens van de Frankendaal verzameld. Veelvuldig is gebruik gemaakt van het boek, 'Bouw van V.O.C schepen'waarin alle details te vinden zijn. Het schip is geplaatst in de Nederlands Hervormde Kerk in Callantsoog. De onthulling van het model heeft plaatsgevonden op 30 juni 2018, door mevrouw Joke Pronk-Mooij, net als Maarten Mooij, de Commandeur van de Frankendaal, afstammeling van Maarten Mooij, de schout van Callantsoog. De bouwer Quirien Tepas.

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 8