Uitnodiging voor de najaarsvergadering op 16 november 54 De nieuwe lichtwachterswoning vlak na de oplevering in 1922 Het lage licht heeft na elektrificatie een onderbroken wit licht gekregen. Het hoge licht behield een vast wit licht. De beide kapen hadden als reserveverlichting gasgloeilichten. Er stonden gashouders onderaan de kapen. Het in 1914 gebouwde lage licht Zanddijk op een foto van voor 1940 Bronnen: Vuurtorens, lichtschepen en kapen. Peter Kouwenhoven, 2010 - Het archief van H.D. Huis uit Voorburg Het Kaaplicht, een artikel van Maarten Bakker en Cees Vriesman in De Clock van Callens-ooghe 13(1998) nr.4 Het register van concessiën tot en met 1934. Dienstkring Petten van Rijkswaterstaat Dit artikel is overgenomen uit De Vuurboet, Het lage licht Zanddijk omstreeks I960 lente 2016, met toestemming van de auteur. De najaarsvergadering wordt op 16 november a.s. om 20.00 uur in Dorpshuis De Kolfweid te Callantsoog gehouden. Na de mededelingen van het bestuur geeft dr. Herman Lambooy uit Schagen aan de hand van zijn boek 'De Helderse Zeewering sinds 1750, een geschiedenis na Henk Schoori; een lezing over dit dijklichaam. Lambooy concludeert: "De dijk staat als het ware op zijn teen voor een afgrond.Tot op de dag van vandaag blijft het gevecht met de natuurkrachten een krachtmeting waarbij met de grootste inspanning een goed resultaat kan worden bereikt." Wat heeft men aan deze zeekering gedaan en wat doet men? De Allerheiligenvloed van 1570 en de bijna-doorbraak van het Botgat in 1953 leren dat, met name door de rijzing van de zeespiegel, er altijd de mogelijkheid van een overstroming blijft bestaan. Naast constante dijk- en duinverzwaring ligt er daarom van gemeentewege een (rampen)plan voor evacuatie klaar. Bijvoorbeeld in Den Helder geactiveerd bij de storm op 10 januari 1976. Kortom de latente dreiging van een overstroming komt voor Callantsoog niet zozeer uit het westen als wel uit het noorden. Met een blik naar het verleden zal het in het tweede deel van de vergadering daarover gaan. In 1914 zijn beide lichtopstanden vervangen. Het lage licht was een kleine, vierkante ijzeren kaap met een gekanteld vierkant als scherm en halverwege de opstand een lichthuis. Het hoge licht was een 16,5 meter hoge, zeskantige ijzeren kaap met een rechthoekig scherm en daarboven een lichthuis. Beide kapen hadden een vast wit licht met petroleumbranders als lichtbron. Op 29 september 1924 heeft de minister van Marine vergunning verleend voor het leggen van een kabel voor elektrificatie van de geleidelichten aan de Zanddijk. In 1949 is het lage licht vervangen door het overbodig geworden gietijzeren geleidelicht Schulpengat uit 1882. Het is voorzien van een vijfhoekig scherm, vlak onder het lichthuis. Het oude lage licht Zanddijk is mogelijk al tijdens de Tweede Wereldoorlog gesneuveld. Het hoge licht, de Grote Kaap, heeft stand gehouden. In 1966 is het hoge licht vervangen door een rode, ronde stalen toren met een grijs lichthuis. Het had nog steeds een vast wit licht. Deze toren is in 1985 vervangen door een vrijwel identieke toren. De lichtenlijn is toen opgeheven. Het lage licht is gesloopt en het hoge licht werd een onderbroken sectorlicht. Een heel smalle witte sector markeert nu de verkenningston in het Schulpengat. De oude optiek en de oude lampverwisselaar van het hoge licht Zanddijk zijn overgebracht naar het Kustverlichtingsmuseum in Hoek van Holland.

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 16