Verklikkerlicht Falga Lichtenlijn Zanddijk (■ill Rit' De kustwachttoren verloor dus zijn functie als lage licht van een lichtenlijn, maar behield wel een licht. Het was uitsluitend nog sectorlicht dat waarschuwde voor ondiepten. Het is op een gegeven moment bevestigd aan de zuidwestzijde van de toren, ter hoogte van de onderste verdieping. De kustwachtpost is tot 1990 in gebruik geweest. De zeeverkeersdienst is daarna overgenomen door het Marinehavenkantoor in Den Helder. De kustwachttoren is nu in gebruik als exclusief hotel. Op ongeveer drie kilometer ten zuiden van de vuurtoren van Kijkduin, in de duinen ter hoogte van strandpaal 3, is op 1 sep tember 1864, gelijktijdig met het geleidelicht Schulpengat, het verklikkerlicht Falga ontstoken. Het was een vast licht op een houten opstand. De verklikker gaf met een smalle rode sector aan wanneer de lichtenlijn Schulpengat moest worden verlaten om geleidelijk meer naar het westen toe te koersen. Vlakbij het verklikkerlicht stond een lichtwachterswoning. De bouw hiervan is aanbesteed op 14 november 1863. Op 15 januari 1871 is een groene sector toegevoegd. Bij de overgang van groen naar rood moest de lichtenlijn Schulpen gat worden verlaten. De in 1871 gebouwde witte lichtwachterswoning bovenop de Zanddijk, begin twintigste eeuw. De woning is in 1922 gesloopt De iichtopstand Falga en de lichtwachterswoning omstreeks 1916 Uit een zogenoemd 'concessieboek'van de Dienstkring Pet ten van Rijkswaterstaat valt op te maken dat er in 1907 een (hulp) lichtopstand is geplaatst in de duinen nabij Falga. Mo gelijk is toen de lichtopstand Falga vervangen door de open gewerkte ijzeren toren die op oude foto's uit het begin van de twintigste eeuw is te zien. Het concessieboek vermeldt ook een verplaatsing van de lichtopstand Falga in 1916. Het verklikkerlicht Falga is in de Tweede Wereldoorlog afge broken en na de oorlog is er een nieuwe, hogere lichtopstand geplaatst. Dit was een vierkante opengewerkte ijzeren toren met een hoogte van 15,4 meter, met een zwart ruitvormig scherm boven het licht. In 1966 is het licht gedoofd om dat het niet meer nodig was. In dat jaar werd er een nieuwe lichtenlijn ontstoken voor het Schulpengat, bestaande uit een licht op de kerktoren van Den Hoorn en een laag licht in de duinen ten zuidwesten van Den Hoorn. De lichtopstand Falga is in 1972 afgebroken. In 1871 werden de kapen bij de Zanddijk, in de duinen ter Het hoge licht Zanddijk. De foto is hoogte van strandpaal 8, ver- ergens tussen 1924 en 1940genomen vangen door twee lichtbakens. De uiterton van Texel werd vanaf dat moment gemarkeerd door twee kruisende lichtenlijnen: de lichtenlijn Kijkduin - Schulpengat en de nieuwe lichtenlijn Zanddijk. Uit berichten aan zeevarenden valt op te maken dat de lich tenlijn op 1 november 1871 voor het eerst is ontstoken. Over de verschijningsvorm van de eerste bakens van deze lich tenlijn, of'kaapjes'zoals ze in de volksmond wel werden ge noemd, heb ik tot nu toe echter geen informatie gevonden. Gelijktijdig met de bouw van de lichtenlijn is er ook een lichtwachterswoning gebouwd. Een witgepleisterde wo ning bovenop de Zanddijk, vlakbij het hoge licht. Deze wo ning is in 1922 gesloopt, nadat er eerst een nieuwe woning was gebouwd onderaan de Zanddijk. De aanbesteding van deze woning had op 11 november 1921 plaatsgevonden. Deze woning is nog voor 1940 buiten dienst gesteld en ver kocht door de Dienst der Domeinen.

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 15