Geleidelicht Schulpengat De beide kapen, die werden aangeduid als de Kleine of Buitenkaap en de Grote of Binnenkaap, zijn in de decennia daarna diverse malen vervangen of verplaatst. De internationale koopvaardij had eeuwenlang gebruik gemaakt van zeilschepen, maar aan het begin van de negentiende eeuw kwam daar verandering in. Het stoomschip deed zijn intrede. Binnen enkele decennia nam de stoomvaart sterk in omvang toe en ontstond de behoefte om steeds meer 's nachts te varen. Het was niet langer voldoende om de scheepvaart met dagmerken te geleiden. Er moesten nieuwe kustlichten worden opgericht. Op 14 oktober 1863 vond de aanbesteding plaats voor het aanleggen van een fundering voor een geleidelicht bij het dorp Huisduinen en de bouw van twee lichtwachterswoningen. De lichtopstand stond ten zuiden van de stenen vuurtoren, ter hoogte van strandpaal 0. Het licht werd op 1 september 1864 voor het eerst ontstoken. Het was een stilstaand wit lenticulair licht van de vierde grootte. Dit geleidelicht vormde samen met de vuurtoren van Kijkduin een lichtenlijn voor het Schulpengat. Deze lichtopstand heeft niet zo lang dienst gedaan. In 1882 vervaardigde de firma Schretlen Co uit Leiden een nieuwe opstand van gietijzer (bestektekening van 28 december 1881). Hij had oorspronkelijk een hoekig lichthuis met een smal raam. Dit is in 1914 vervangen dooreen ronde lantaarn. Op 19 februari 1872 is er een ijzeren mast met een korfbal opgericht direct achter het geleidelicht, om als dagmerk te fungeren voor de zichtlijn Schulpengat, samen met de stenen vuurtoren. In het begin van de twintigste eeuw stond er vlakbij het geleidelicht Schulpengat een ijzeren uitkijktoren van de Kustwacht, zoals die op veel plaatsen langs de kust te zien waren. De uitkijklokalen op deze torens waren echter klein en weinig comfortabel en zijn na enkele decennia overal afgebroken of vervangen. Bij Huisduinen is in de jaren 1948-1949 een nieuwe stenen kustwachttoren gebouwd. De vormgeving is karakteristiek voor deze periode: een vierkante grondslag en opgebouwd uit bakstenen. Toen de nieuwe kustwachttoren gereed was heeft het geleidelicht Schulpengat een plaats gekregen bovenin de toren. De gietijzeren lichtopstand is toen niet afgebroken zoals ik tijdens het schrijven van mijn eigen boek 'Vuurtorens, lichtschepen en kapen' uit andere bronnen had opgemaakt, maar verplaatst naar de duinen bij Julianadorp, waar het als laag licht van de lichtenlijn Zanddijk in gebruik is genomen. In 1954 bleek de lichtenlijn Schulpengat gedeeltelijk over ondiepten te leiden. Er werd toen een rode en een groene sector toegevoegd om de ondiepten te markeren. Maar al spoedig was deze lichtenlijn niet meer geschikt om richting te geven in het Schulpengat. Een lichtenlijn op Texel heeft deze functie in 1966 overgenomen. Het geleidelicht Schulpengat in 2007 Een zeekaart uit 1936, met daarop onder meer de lichtopstanden Zanddijk, Faiga, het geleidelicht Schulpengat en de vuurtoren van Kijkduin (Lange Jaap). Bron: Fries Scheepvaartmuseum

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 14