De woelige zilte baren, moed en levend gehouden herinneringen! Eerst met een korte geschiedenis van de KNRM. Op de Nationale Molendagen 12/13 mei zal de molen hopelijk met nieuwe zeilen opgetuigd zijn. Muja Blokker wil graag een excursie naar de molen. Dit punt komt op de agenda van het bestuur. Onderhoud begraafplaats Willy Schutter deed levendig en beeldend verslag mede namens Ank Randag, Ank van de Water en Truus Bakker. Naast de werkzaamheden van de gemeente Schagen wordt de bijdrage van de dames door bezoekers aan de begraafplaats zeer gewaardeerd. De voorzitter bedankt de dames. 10. Jaarlijkse excursie op 26 mei 2018 De organisatie is inmiddels geheel geregeld, alleen is de voorzitter nog bezig met het inventariseren van een voldoende aantal deelnemers. De reis gaat deze keer naar IJmuiden Noord en Haarlem. 11. Rondvraag Quirien Tepas vraagt aandacht voor het opnieuw vergulden van de kerkhaan. Dat is een kostbare aangelegenheid. Om 21.10 uur sluit de voorzitter de vergadering. Na de pauze volgt de geschiedenis van het Reddingmuseum in Den Helder. PS Annie Geertsema (inmiddels 92 en rijdt nog auto) was verhinderd maar heeft gevraagd een ieder de groeten te doen. Waarvan acte. Het bestuur had de aankondiging van het tweede deel van de Algemene Leden Vergadering voorzien van een 'mensje' in geel oliepak en zuidwester als aandachtstrekker. Het was een toevallige samenloop dat dit embleem met de naam Mees, was ontworpen door Sylvia van der Most, hoofd collectie en educatie van het Nationaal Reddingmuseum die voor ons een lezing had samengesteld: 'De geschiedenis van de KNRM en het Reddingmuseum' Inmiddels is een ieder gekleed in overlevingspakken die beschermen tegen onderkoeling en je helpen om te blijven drijven als je overboord slaat. Via de helm kun je met elkaar contact maken. Het is stimulerend als degene die de lezing gaat geven echt overtuigd is van het samengestelde verhaal en gelijktijdig een spontane attitude laat zien. En in deze sfeer begon de lezing. Deze werd in 1824, toen nog met de naam Noord Zuid Hol- landsche Redding Maatschappij, opgericht in Amsterdam. Ook wel de Noord genoemd. Goed voorbeeld doet volgen en in hetzelfde jaar is de Zuid Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen opgericht in Rotterdam. Ook wel de Zuid genoemd. Voor de kustbewoners was dit een goed initiatief om wat meer structuur te brengen in de benadering van de vele scheepsrampen voor de Hollandse kust. Vissers gingen weliswaar soms ook met hun eigen vlet bij een stranding er op uit om de opvarenden te redden en/ of de lading te bergen. Veelal bracht de lading voor de reddende visser meer op dan een heel jaar vissen. Maar de standaardmoraal was dat het redden van de opvarenden voorrang kreeg op het bergen. Het eerste voorbeeld dat werd gegeven was dat van het schip De Vreede dat voor de kust van Huisduinen verging (14 oktober 1824). Er ging een sloep met zeven redders de zee op en realiseer je dat men in die tijd alleen de beschikking had over een roeiredding- boot. De eerste poging mislukte, de tweede poging lukte wel, maar de derde poging om de schipper, stuurman en een bemanningslid op te halen mis lukte. Deze drie schipbreukelingen en zes redders verdronken. Er werd slechts één redder gered!

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 21