Belangrijk Boelhuis 58 stuks hoornvee Kaasgereedschappen enz. 3 PAARDEN Boeren- en bouwgereedschappen. Jacob Coren van der Mieden en zijn 'huysvrouw' Susanna Doublet zullen in deze boerderij stellig de beschikking heb ben gehad over een aantal zogenaamde heerschapsver- trekken. In een ander deel van de hoeve woonde het pach tersgezin want Van der Mieden heeft natuurlijk niet zelf de koeien gemolken en de stallen uitgemest... Zoals reeds werd verteld in nummer 4 van jaargang 3 van de Clock vond in de herfst van 1876 een openbare verko ping plaats van landerijen die behoorden tot de Heerlijk heid Callantsoog. Bij deze verkoping ging het ook om het bezit Keetenburg met arbeiderswoning en wei- en bouw land staande en gelegen in de gemeente Callantsoog en samen groot ruim 60 hectaren. De boerderij is toen in het bezit gekomen van de familie Kaan. (zie jaargang 31, nr. 4 van de Clock) In later jaren is Keetenburg eigendom geworden van de familie Van Foreest. Deze adellijke familie heeft ook een be langrijke rol gespeeld bij het in cultuur brengen van de pol der Het Koegras. Jonkheer mr. Cornells van Foreest, woon achtig op Nijenburg te Heiloo kreeg het beheer over 3875 hectaren land met daarop 25 boerderijen. Het was het bezit van zijn schoonvader mr. Pieter Loopuyt. Het zuidelijk deel van deze polder, gelegen tussen de Scheidingsvliet en de Noordschinkeldijk kreeg een aparte afwatering en bema ling en werd zo de polder 't Hoekje. De landerijen van Keetenburg liepen destijds van de Helm- weg tot aan de Scheidingsvliet. Een gevelsteen getuigt van het familiebezit:'De eerste steen is gelegd door jonkvrouwe A.E. van Foreest in 1903'. Er werd toen dus een nieuwe boer derij gebouwd, nu aan de andere kant van de Helmweg. Het werd een opvallende statige hoeve in een voor Noord-Hol land wat afwijkende bouwtrant: een grote stolpschuur met dubbel vierkant en een aangebouwd voorhuis. De boerderij ligt buiten de rooilijn op enige afstand van de Helmweg en is altijd zeer beeldbepalend geweest in dit deel van Groote Keeten. Keetenburg is altijd een pachtboerderij geweest. In het be gin van de 20e eeuw werd de boerderij bewoond door de familie Simon Vries en Maria Vries-Maasen. In die periode is een deel van het bedrijf dat gelegen was aan de Scheidings vliet afgesplitst. Daar werd een stolpboerderij gebouwd. Het werd het bedrijf voor de familie Simon Vries en later van Jan Wit en nog later de familie Otts. Keetenburg had na de deling een omvang van 35 hectaren. Simon Vries werd als pachter opgevolgd door zijn zoon Abraham Vries. Bij deze wisseling van de wacht werd ook boelhuis gehouden. op WOENSDAG 5 APRIL 1916, 's voorm. 91/, uur precies, bij den Heer Sn. VRIES te Croote Keeten, gem. Callantsoog. 29 Kalfkoeien, 10 aalfvaarzen. d:e öp kalven staan of gekalfd hebben, 2 geldekoeien, 2-jarige stier en 16 pinken. als1 bruine ruin, 5 jaar en zeer mak in alle tuigen, bruine merrie 10 jaar. Jachtwagen en bakwagen, bricie op Collings patentassen, 8 boeren wagens (2 zoo goed als nieuw), 2 driewielae karren met ierbak, brosje 3 wielen, Maaimachine (Cov- mick), walenmaker (Vaar), 2 hark. machines, 1 paards zaai machina Wentel, 2 eggen, 2 wielploegen, bietensnijder, wanmolen met zeef, rosmolen met 2 wielen en riem. 2 troggen, kettingen, houten hort, 8 Makers, 30 zetters voor middel bare kazen, pers voor 8 kazen, tobbe voor 20 kazen, kaasweeker, zoutkist, kaastafel en klienders. Rij- en werktuigen: oa. span leeren tuigen, zoo goed als nieuw kartuig, enz. enz. -* Notaris VRIJBURG. Simon Vries en Marie Vries-Maasen met kinderen; hun personeel Coba Langereis, Kees Prins; het personeel van de dorsmachine Klaas Brak, Arend Toes, Hendrik Kooger, Teunis Borst, Gerrit Kuiper, Cornelis Snel en Piet Kruit; de buurman Jan Bakker met vier kinderen bij de stoom- dorsmachine achter de boerderij Keetenbur Foto: Niesti

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 9