Keetenburg 6 Sedges. £a£aaP 4KU1 a 10000 De polder Het Koegras was toen nog niet gerealiseerd. Deze buitendijks gelegen zogenaamde'slibberige gronden'tus sen Den Helder en Callantsoog werden al wel door boeren als weidegrond gebruikt. De boerenwoningen waren des tijds gebouwd op de hoger gelegen delen zoals nollen of lage duingebieden, of dicht bij de Zanddijk. Voorbeelden hiervan zijn de boerennederzettingen De Schooten en De Garst. De boerderij De Kleine Keet lag naast de Zanddijk zodat men zich gemakkelijk in veiligheid kon brengen bij dreigend overstromingsgevaar. Zo lag ook Keetenburg veilig tegen de Helmdijk. Deze hoe ve is lang een adellijk bezit geweest. In het boek'Sprokkelin- gen uit de historie van het zeedorp Callantsoog'van Jacob Baken lezen we over de stranding van het schip Horsten- daal dat op thuisreis was uit Oost Indië. Mr. Jacob Coren van der Mieden schrijft over deze stranding op 19 september 1742 op de grens tussen de jurisdictie van het Oog en Den Helder. Hij verbleef toen opzijn boerderij teGroote Keeten. Hij had die hoeve in maart 1741 in eigendom verkregen en Keetenburg gedoopt! Helaas is er geen afbeelding van het oude boerenhuis Keetenburg bewaard gebleven. Onderstaande tekeningen geven echter wel een redelijk betrouwbaar beeld van het aanzien van boerderijen in dit nog niet ingepolderde deel van de noordkop. Pieter en Dieuwertje kregen een zoon die traditiegetrouw naar zijn grootvader werd vernoemd: Gerrit Baken Pzn.Toen Gerrit in de vierde klas van de lagere school in Callantsoog zat verhuisde het gezin Pieter Baken naar een boerderij in de gemeente Nieuwe Niedorp 1923). Gerrit Baken Pzn. trouwde met Maria Vries. Zij was de doch ter van Abraham Vries en Catharina Kooij en werd geboren op Hoeve Keetenburg in Groote Keeten. De boerderij Keetenburg heeft een lange en rijke geschiede nis. Oorspronkelijk was de boerderij gelegen aan de zuidkant van de Helmweg tegen de Helmdijk ongeveer op de plek van de latere tennisbanen. Deze situering zien we ook op het kaartje van de percelen ten noorden van de Helmdijk en de Noordschinkeldijk uit 1876 toen er een veiling plaatsvond. Situering van de oude Keetenburg In vroeger tijden waren de gronden ten noorden van de Helmdijk nog buitendijks gelegen en ze konden bij storm vloed overstromen. Mr. Jacob Coren van der Mieden, een der Heren van Callant soog, schreef aan zijn 'medeheren': "Op het Buijtenveld was geen heuveltje droogh. Alles was een formele zee en in het huys van Vader stond het water twee tegeltjes hoogh aan de haart. Aan mijn huys stond het tot aan de deur, die met mest en aarde moest worden dichtgemaakt." (Dit fragment is een aantal jaren geleden gepubliceerd in de Clock) Boerderijen bij de Zanddijk

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 8