Bakens in de polders I 1580- 1666 1583- 1603- Hans Raap Een echte Callantsoger naam Lezend en bladerend in boeken en documenten waarin Callantsoog wordt genoemd en speurend in de vele jaargangen van de Clock kom je ze steeds weer tegen: Vos, Weij, Ten Boekei, Baken. Vele dragers van deze familienamen kregen in de volksmond een bijnaam zodat men wist wie er werd bedoeld. De familienaam Baken kwam in deze contreien wel heel vaak voor! De naam roept associaties op met kustbakens of vuurbaken. Toch ligt de herkomst van de Bakenfamilie niet in de Noord-Hollandse kuststreken maar in het verre zuiden van de Nederlanden. De gegevens over de afstamming van de familie Baken kon den voor een belangrijk deel worden ontdekt op de site Genealogie - Online - Zijper families en zijn aangevuld met stamboomgegevens van Arie Kruit Gzn. Het verhaal over deze familie werd uitgebreid na een gesprek met Tiny Nijboer- Baken die haar jeugd doorbracht op Hoeve Keetenburg in Groote Keeten. Ook een ontmoeting met Jans Rootjes Baken in Oudkarspel leverde de nodige informatie op over deze omvangrijke Callantsoger familie. Jans woon de vroeger op Abbestee. Een stamreeks De oudst bekende stamvader van de familie Baken is Arnol- dus Baecken van wie geboorte- en sterfdatum onbekend zijn. Zijn zoon Jan Baecken ±1520-1571 was de vader van Nicolaes Baecken 1550- 1635 X Maria...? ...-1635 Jan Baecken X Lijsken Arnoldus Baecken Het sterfjaar van Arnoldus Baecken is niet bekend. Hij werd in 1603 geboren in Neerpelt in Belgisch Limburg. De naam van zijn echtgenote is niet bekend. We weten wel dat zij een zoon kregen: Bartholomeus Baken - nu zonder eenc- die de vader werd van Adriaen Baken, geboren in Alkmaar. Zijn data zijn niet bekend maar wel wordt duidelijk dat de familie intussen naar noordelijker streken is getrokken. Adriaen Baken X Sara van der Meer Jan Baken X Antje Bestevaer Simon Baken X Neeltje Steeman 1643 - 1739 1699-1733 1726-1799 Van Simon Baken is bekend dat hij werd geboren in Hip- polytushoef en is gestorven te West-Graftdijk. In dit korte verslag van deze stamreeks worden slechts de namen ge noemd van de kinderen die stamvader werden van de ver schillende Bakenfamilies in en rond Callantsoog. Er wordt dus voorbijgegaan aan het feit dat het vaak ging om grote gezinnen waarbij, zoals bekend, veel kinderen vaak de vol wassen leeftijd helaas niet bereikten. Kustbaken bij Huisduinen (litho P.A. Beretta)

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 4