Ruim vijftig jaar Bakkerij Van der Ploeg Muia Blokker nam het jonge stel het jongste broertje Theo in huis. Riet heeft tot haar vijftiende altijd gedacht dat hij haar oudste broer was. Later hoorde ze dat hij een oom van haar was. Vader Henk werkte na zijn vaders overlijden nog een aantal jaren bij bakker Van der Werf, maar wilde toch voor zichzelf beginnen. In Plan Noord (toen een nieuwe wijk in Zand- voort) stond een bakkerij met aan de overkant een woning te koop. Moeder Coba zag tegen de koop op, maar alles ging goed. Vader bakte het brood en ventte het over vier of vijf wijken uit. De bakkerskar werd door een hond getrok ken. Moeder Coba stond in de winkel. Het werk nam toe, het huishouden werd drukker. Het gezin groeide en be stond uiteindelijk uit tien kinderen, waar van Riet de vierde was. Volgens Riet redde haar moeder het best, zij was een flinke vrouw. Bij het gesprek met mevrouw Riet vari der Ploeg is ook Cobie, de oudste dochter, aan wezig. Wij zitten aan de eettafel in de ruime bungalow aan de Jewelweg. Met een kopje koffie en een stapel fotoalbums. Al bladerend komen veel herinneringen naar boven. Riet van der Ploeg-van Staveren, geboren in 1929 in Zand- voort, stamt uit een oud bakkersgeslacht. Haar grootou ders Van Staveren hadden al een bakkerij. Riet heeft ze zelf niet gekend, ze zijn jong overleden. Haar vader Henk was de oudste zoon van zeven kinderen. Toen zijn jongste zusje 13 jaar oud was, kwam er nog een nakomertje, Theo. Vader Henk, in 1899 geboren in Zwanenburg, trouwde in 1923 met Coba Zantvoort, geboren in 1901Na het over lijden van zijn moeder, drie maanden na hun trouwdag, Familie Van Staveren 1948. Staand vlnr. Hennie, Nel, Thea, Kees, Riet Zittend vlnr. Cobie, vader Henk, Henk jr., Jan, moeder Coba, Cocky, Cilia, Theo In de oorlogsjaren werd het gezin gedwongen te verhuizen, omdat de Noord-Hollandse kust door de Duitsers werd om gebouwd tot verdedigingslinie. Ze kwamen in Haarlem te recht. Een jongere broer van vader Henk wist een leeg huis te staan, waaruit de be woners, NSB-ers, gevlucht waren. Die hadden het in gebruik genomen, nadat er een Joods gezin uit vertrok ken was. Vader Henk vond tijdelijk werk bij de brood fabriek De Vooruitgang. Na de oorlog keerden zij terug naar hun oude woning en bakkerij. Deze waren gro tendeels vernield. NSB-ers, die niet uit Zandvoort hoef den te evacueren, hadden al het hout als brandhout gebruikt. Grootvader en grootmoeder Van Staveren, tante Miep (zus van Henk) en oom Theo

De Clock van Callens-Ooghe | 2018 | | pagina 16