Simon Wit Callantsoog Voor een mals stukje RUND-, KALFS-, VARKENS- of PAARDEVLEES naar SIMON WIT Urn slager NA ZES UUR WARME CROQUETTEN had nog niet veel klanten. Omdat de slagerij van Simon af gebroken was, hielp hij zijn broer Jan met slachten en nam hij zijn klanten mee. Tijdens de oorlogsjaren heeft Piet, net van school af, een paar jaar gewerkt bij een tuinderij in Huis duinen. Daar was ook een groenteveiling. Na de oorlog en terug op de Boerhaavestraat was hij oud genoeg voor het slagersvak. Hij kwam bij oom Jan en slager Jaap van Twisk in de leer. Hij haalde zijn diploma's op de Slagers Vakschool, werd meesterslager en lid van het Gilde. Dit diploma be staat niet meer, omdat men niet zelf meer mag slachten. De slagerij van Simon Wit aan het Dorpsplein Grootvaderen grootmoeder Wit kregen vijf zoons en twee dochters. De kinderen waren eigen personeel. Doordat de jongens het vak in de eigen slachterij leerden, kon er meer geleverd worden aan de Marine. Het werden drukke tijden. Na verloop van tijd kregen alle zoons een eigen slagerij. Grootvader had met zes slagerijen in Den Helder veel in vloed. Hij was de voorzitter van de slagershond en als er afspraken gemaakt moesten worden over de prijzen had hij al zes stemmen mee. Grootvader werd een vermogend man. Hij liet een alleenstaand huis bouwen aan de Boer haavestraat en kocht een stukje land achter zijn huis, waar hij paarden op kon houden. Zijn oudste zoon, Simon Wit, de vader van onze Piet Wit, trouwde in 1926 met An Wiggerts. Zij kregen twee kinderen, namelijk Piet in 1928 en dochter Jannetje in 1932. Simon Wit had een slagerij op de Middenstraat in Oud-Den Helder. Tijdens de oorlog is deze hele wijk afgebroken om plaats te maken voor de Atlantikwall. De familie Wit evacueerde naar Wieringerwaard, waar grootvader nog een huis had. Vader Simon heeft nog een paar jaar met zijn gezin op de Boer haavestraat gewoond, maar moest later ook weg, omdat Den Helder leeg moest. Hij wilde echter de boel niet in de steek laten en reisde regelmatig een tijd op en neer via het station Anna Pauiowna naar Den Helder. En zoon Piet reisde mee. De jongste zoon van grootvader Wit, Jan Wit, was de laatste die een slagerij kreeg, aan de Buys Ballotstraat, en Piet had een motor gekocht en maakte vaak een ritje onder de duinen. Zo kwam hij in Callantsoog terecht. Er werd net kermis gevierd in de grote barak van Aris Vriesman. Daar leerde hij Bep Rietvink kennen. Zij was het mooiste meisje van het dorp. Bep was bejaardenverzorgster en werkte in Zuiderzon in Schagerbrug. Hij hoorde dat de slagerij aan het Dorpsplein te koop stond en gaf dit door aan zijn vader. Die ging met Piet mee achter op de motorfiets om te kijken. Hij kocht hem meteen van slager Swart. Vader Simon was door de oorlog zijn woonhuis/winkel en zijn slagerij kwijtge raakt. Ook zijn veestal; als hij meerdere koeien had, stonden ze daarin. En wat kleinere huizen waren gesloopt. Zo kreeg hij drie bouwvergunningen voor de wederopbouw en kon hij goedkoper bouwen. Hiervan verkocht hij er één aan Ger- rit Zwaan, veehandelaar aan de Kolksluis. Zo kon zoon Kees Zwaan in 1954 een rijwielzaak openen aan het Dorpsplein 10 (zie de Clock nr.1, jaargang 28). Het slagerspand werd opgeknapt en de ouders van Piet trokken er in. Piet werkte toen nog bij collega's in Den Helder, maar kwam bij zijn va der in de zaak. Hij slachtte het vee, vader Simon Wit zorgde voor de handel en moeder An stond in de winkel achter de toonbank. Vader Simon liet een huis bouwen op het duin- tje op de hoek van de Dorpsweg en Fazantenweg. Je moest met een kleine trap omhoog. Het huis werd De Snorrelhoek genoemd, vanwege de draaiwind. Als vader Simon vanuit de voordeur een krant naar buiten gooide, dan kon je er op wachten, want de krant vloog om het huis heen terug. Toen kwam Piet in de slagerij te wonen. Dorpsplein 28 - CALLANTSOOG - Tel. 02248-201 Uw stukje of rollade wordt door ons desgewenst machinaal gesneden Ruime sortering voor de meubilering van uw boterham Uit de Badbode 1954

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 5