62 Piet Wit, slechts een korte tijd slager geweest in Callantsoog, hoort toch bij de middenstanders rondom het Dorpsplein van de jaren vijftig. Een gesprek. Slager Piet Wit, geboren in 1928 te Den Helder, vertelt graag. Vooral over vroeger, en daarom beginnen we bij zijn groot vader Piet Wit, naar wie hij vernoemd is. Opa Piet Wit werkte als boerenzoon bij zijn vader op het bedrijf in de Waardpolder. Werken met paarden had zijn voorkeur. Hij vertrok naar Den Helder en werd knecht bij een Joodse slager. Hij kreeg verkering met Engelbertha Bais. Haar vader was eigenaar van een vloot botters. Het stel moest al snel trouwen, maar opa Piet Wit had geen spaar potje. Schoonvader Bais hielp hen uit de brand en kocht een kleine slagerij voor ze in de Molenstraat in Den Helder. Op een gegeven moment kwam de Joodse slager, zijn oude baas, bij hem langs en legde een gulden op de toonbank met de woorden: "Hier pak aan, van jou zal ik geen last heb ben." (Voor niet-betrokkenen: als er een openbare inschrij ving voor de Marine was en een collega legde geld op de toonbank en jij pakte het aan, dan schreefje niet in.) Maar opa nam de gulden niet aan. Hij zat er wel mee want hij had geen geld om te investeren. Het was algemeen bekend dat je als leverancier voor de Marine eerst grote hoeveelheden moest bezorgen en pas een maand later geld kon verwach ten. 's Avonds moest hij zijn vrouw opbiechten, dat hij de gulden had laten liggen. "Nou, dan schrijf je toch in," was het antwoord. "We hebben geen zekerheid,"antwoordde hij terug. Waarop zij zei, dat ze naar haar vader zouden gaan. Die stond borg en opa Piet schreef in. Dit was een gouden greep, hij is het nooit meer kwijtgeraakt. De zes slagers Wit. Staand vinr: Reijer, Opa Piet, Jan. Zittend vinr: Gerrit, Piet, Simon

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 4