"We waren nog lang schrikkerig" 78 Dt»ioi"« - DeM d« markante sto1 der tegenover d« Wj de Stolpen 0 Er volgt een "onwijs drukke" periode. Wilfred: "We moesten de aanwezige gasten zo goed mogelijk afhandelen, zeventig, tachtig nieuwe boekingen annuleren, geld terugstorten. Som migen reageerden heel sympathiek: 'Laat maar staan voor vol gend jaar'. Via een verhuurbureau hadden we een achttal boe kingen lopen. Zij weigerden elke medewerking: 'Jullie zoeken zelf maar iets anders voor ze'. Toen wisten we: vanaf nu doen we het zelf." Lachend: "Scheelt ook een hoop provisie." aanrijden in een oud snoekie," lacht Anke-Nel, "dat zegt toch genoeg?" Koning komt met een fraai ont werp en heeft oog voor detail. Wilfred wijst op een fraaie trapleuning met een kunstig bewerkt slakken huis. Zelf weet hij een origineel oud vierkant op de kop te tikken. "Van de familie Schilder uit De Stolpen. Hun boerderij moest gesloopt bij de aanleg van de rotonde. Liggers hadden we zelf nog, zelfde kopmaat: 28x28, al leen de uiteinden zien een beetje aangebrand." Het stel overnacht in De Jutter achter de boerderij en ziet al gauw het vuur weer oplaaien. "Dat werd de eerste klus voor de nieuwe brandweerwagen," weet Wilfred. "Dat ding was nét binnen."Van de brandweercommandant krijgen ze het advies: 'Niets tekenen'. Dat blijkt waardevol. "We kregen met te lage schikkingsvoorstellen van verzekeringsmensen te maken, maar na wat getouwtrek zijn we er goed uitgesprongen." Wel ervaren de twee de psychische naweeën van de brand. "Een onweersklap, of de brandlucht van een houtkachel - we waren nog lang schrikkerig." Er wordt nagedacht over een nieuw te bouwen stolpboerderij. Dat trekt ook minder onbaatzuchtige figuren aan. "Mensen die nooit enige interesse voor boerderijen hadden getoond, wil den ineens met ons'meedenken'. We gingen bijna in zee met een bouwer - het ontwerp lag er al -, maar uiteindelijk klikte het niet met hem. Dat kostte veel geld, maar goed..." Dan komt Maarten Koning in beeld, van het gelijknamige bouwkundig ontwerp-en tekenbureau in De Goorn."Hij kwam De bouw verloopt voorspoedig. "Half maart 2012 begon het heien, 12 september sliepen we hier voor het eerst. De bouw vakkers begonnen al om zeven uur, maar de gasten maakten er geen punt van, die steunden ons. En het is ook wel interes sant, natuurlijk, zo'n boerderij-in-aanbouw." Als een waar kunstenaar signeert Maarten Koning zijn werk. Zijn handtekening prijkt op een schildje aan de gevel. De fami lie werkt de boerderij zelf helemaal af. Zoon Niels, intussen als ondernemer met Niels Vroom interieurbouw actief in het ont werpen en op maat maken van keukens, verricht mooi werk. Wilfred is - als vanouds - op zoek naar authentieke materia len en slaagt daar wonderwel in. Er is ook materiaal bewaard gebleven. Zoals de oude koegang-geeltjes. "Daar hebben we op staan schrobben en schuren; we hebben er heel wat herge bruikt." Samen met een collega-brandslachtoffer spreekt hij af in Friesland bij een groothandel om een partij stenen te gaan halen. "We zouden samen gaan. Toen hij niet kwam opdagen en ik hem belde, zat hij daar al. Hij had de mooiste steentjes

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 20