"Zó roerend" Kaasplanken via Marktplaats jf§ Hond kruipt I uit afgebrande boerderij fgjj 77 gen liepen twee oudere gasten terug om hun camper te halen - 'Onze vakantie is naar de klote, wij gaan naar Groningen!' Ze reden pal langs het vuur, raakten mij nog bijna; levensgevaar lijk! De andere gasten waren woedend. Maar goed, iedereen was uiteindelijk in veiligheid. Er waren wel drie auto's, een cara van en een tent uitgebrand. En we misten onze hond, Sammy. Ik ging er van uit dat ie er vandoor was." De brandweer is snel ter plaatse en ook twee ambulances voor de kinderen. "Die hadden roet ingeademd." De hele boerderij brandt af. Anke-Nei weet nog een laptop en enkele fotoboe ken te redden. "In de regen onder een auto geschoven." Als eerste brengt ze haar moeder op de hoogte. "Die ziet vanaf de Abbestederweg De Karnemelkplaats; ze zou zich rot zijn ge schrokken." Veel dorpelingen en toeristen komen naar de plek des onheils. "Een meisje van acht, negen jaar oud, van vakantiepark Callas- sande, vroeg of we iets nodig hadden.'Drinkwater!'zei ik. En even later kwam ze terug met jerrycans en flessen water op haar fietsje. Zó roerend." Wilfred raakt geëmotioneerd door de herinnering. "Weet je, de meeste mensen zoeken sensatie. Zij doét iets!" Als het vuur gedoofd lijkt, komt een brandweerman naar hen toe: "Ik zie ogen." Als ze op de bewuste plek gaan kijken, ont dekken ze Sammy. op rondom de boerderij en transformeert dit tot waterrijk na tuurgebied, een oase voor allerhande vogels. Eén dissonant: een veeboer is kennelijk niet gelukkig met een camping in 'zijn'buurt. Hij stapelt hooischelven op, precies naast het cam- pingveld in het zicht van de bezoekers. Eén telefoontje met grondeigenaar Landschap Noord-Holland volstaat: de boer wordt tot de orde geroepen. De campingondernemers zijn zes jaar achtereen aan het res taureren."'s Zomers verdienden we het geld dat 's winters in de bouw werd gestoken." 2011. Restauratie geslaagd! Wilfred en Anke-Nel poseren trots voor hun boerderij Naast hun werk bij Noorderhaven - Ank-Nel heeft een drie kwart baan, Wilfred bijna fulltime - besteden ze elke dag alle beschikbare uren aan de boerderij en de camping. Materialen halen ze overal vandaan. "Soms via Marktplaats," zegt Wilfred, "kaasplanken bijvoorbeeld. De lambrisering in Zoute Bries is van honderd jaar oud eiken juthout; dat lag hier nog. De me talen raampjes zijn gerestaureerd door een smederij in Barsin- gerhorn." De laatste klus is net achter de rug, ze genieten volop, maar krap een week later gaat het fout. Op maandagochtend 8 au gustus 2011, beiden zijn in diepe slaap in de bedstee, klinkt om kwart voor zes een enorme knal. Een donderslag van héél dichtbij. Wilfred haast zich uit bed."In het dak van het vierkant zag ik een heel klein vuurtje. Er lagen gasten met twee kleine kinderen aan de andere kant in de voormalige zomerstal. Bui tenom rende ik erheen. Het was er donker, maar ik wist waar de kinderbedjes stonden en kon ze eruit grissen. De vader nam er een over en ging naar buiten, het andere kind, een meisje, hield ik onder m'n shirt. De vlammen sloegen intussen overal om de boerderij heen. Ik ben met dat kind het terrein rondge gaan, iedereen wakker gemaakt-ze waren nog zó suf-en heb ze bij een bruggetje verzameld. Ondanks onze waarschuwin- 8 Augustus 2011. Meeste aandacht gaat naar hond Sam Anke-Nel: "Hij lag bij onze bedstee. Hij had een brandend gor dijn op zich gekregen, voor de rest viel het mee. Sam zorgde er wel voor dat alle aandacht van ons werd afgeleid. SBS6, het NOS-Journaal, de kranten - alles ging over Sam." Dat het dier het overleeft is volgens de brandweer te danken aan een luchtstroom die zowel verse lucht heeft toegevoerd als giftige roetdampen afgevoerd. Alles dankzij een gebroken raampje, puur toeval dus. "We hadden op dat moment letterlijk niets meer,"zegt Wilfred. "We kregen van alles toegestopt: kleding, dekens." Anke-Nel: "Op het eind van de dag hadden we zes tandenborstels!" Oorlogshel

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 19