■SKÉÉ "Dan stond ik gewoon wat eerder op" Hoeve Oranje Vrijstaat of De Karnemelkplaats "Dan stond ik gewoon wat vroeger op" De meeste paviljoens openen om tien uur in de ochtend hun deuren; Ja Natuurlijk als de eerste gasten arriveren. Die we ten dat en soms wordt er al ruim voor negenen aangeklopt. "Dan bonkten ze op het paviljoen, deed ik het aggregaat aan waardoor de koffie automatisch ging lopen, nam een duik in zee en kon daarna gelijk de koffie uitserveren." Toch komt er een eind aan de idylle."We mochten niet meer in de duinen staan, maar ervoor. Bovendien werd alles driehon derd meter richting opgang geplaatst en konden we er niet meer in slapen." Anke-Nel: "En, eerlijk gezegd, we hadden er ook een beetje genoeg van. We wilden zelf ook wel eens weg; waren altijd van negen tot elf in touw." Ze trekken zich terug op de Zeeweg, doen hun werk op Noor derhaven, maar kijken ondertussen wel uit naar een ander, ro yaler huis. Wilfred:"Zo'n twee jaar later stond de stolpboerderij van mevrouw De Jong te koop, Hoeve Oranje Vrijstaat aan de Voorweg. Wij informeren, bleek het al verkocht. Een enorme te leurstelling! Uiteindelijk ging die transactie toch niet door. Dus wij - februari 2005 inmiddels, de boerderij was al leeg - even kijken. We liepen de volledig authentieke woonkamer binnen en wisten het meteen: Hier Gaan Wij Wonen. We stonden in het vierkanten hoorden een paard langslopen, klik-klak, klik-klak, een magisch moment! Wij brachten een bod uit, maar hoorden maandenlang niets. Tot op een dag in april de telefoon ging. Het was gauw bezegeld." Er is nog even wat gesteggel met de bank. "Ze gingen aanvan kelijk niet akkoord. Snel een ondernemingsplan geschreven; ze belden de volgende dag al: het is in orde." Het huis op de Zee weg wordt de eerste jaren verhuurd en vervolgens verkocht. "Op 17 juni trokken we er in; in de boerderij was geen warm water of douche. In twee weken tijd hebben we elektra aange legd en een sanitair-unit geregeld, die we zelf ook gebruikten. Op 1 juli openden we de camping en op 2 juli zaten we vol. Mede dankzij Anke-Nel's broer Nico, die gasten van zijn cam ping naar ons doorstuurde." Ondertussen wordt er hard ge werkt. "Een bestaand huisje, Zoute Bries, ging plat. Vervolgens werd een nieuw skelet neergezet en afgewerkt. De jongens woonden in een ander onderkomen, De Jutter. Zij verlieten in 2008 het ouderlijk nest en toen kon ook dat in de verhuur. Ook de zomerstal in de boerderij werd voor verhuur geschikt gemaakt." Voordeur in oude staat (2005) en na restauratie (2011) met oorspronkelijk smeedwerk uit 1885 Ze komen er achter dat ver vóór Hoeve Oranje Vrijstaat de boerderij anders heette: De Karnemelkplaats. Vanaf dat mo ment krijgt de hoeve dan ook dié naam. Het gastenbestand is in het begin volledig Nederlands, gelei delijk verschuift dit naar dertig procent Nederlands en zeven tig procent Duits. "En momenteel komen er steeds meer Bel gen, Fransen en Zwitsers. Maar ook Canadezen en een enkele Amerikaan. Veel vrouwen ook." Sommige gasten zijn intussen vertrouwde gezichten. De ruime horecaervaring is daar debet aan. "Je bent gastheer. De mees te mensen ken ik al gauw bij naam. En kom je hier voor het eerst? Dan krijgt je bij aankomst een rondleiding. Dat geeft vertrouwen. Soms komt iemand compleet gestrest binnen, maar meestal trekt dat na één strandwandeling helemaal bij." De weidse omgeving werkt daar natuurlijk ook aan mee. Landschap Noord-Hollands koopt steeds meer bollengrond

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 18