Wat gebeurde er precies na het neerstorten? Hoe ging het verder met Sproule? En de overige bemanningsleden? Tenslotte Noot van de redactie: 69 De verklaring van de enige overlevende, William Harold Sproule, geeft aan dat voordat het vliegtuig neerstortte twee bemanningsleden overleden waren. Waar alle getui gen het over eens waren was de rubberboot die uitgezet werd. Aris Vriesman verklaarde dat toen hij de buitenkant bereikte er twee personen in de rubberboot zaten en dat een derde zich aan het vliegtuig vastklampte. Omdat de boot afdreef ging hij op de fiets de noord in. Adriaan Vader en Gerrit Rehorst besloten om te voet te volgen. Zij kwa men echter niet achter hem aan. Zijn conclusie was dat ze tegengehouden werden. Hij wilde naar de rubberboot toe maar werd door Oberfeldwebel Klatte bevolen, onder be dreiging van een getrokken revolver, de plaats te verlaten. Toen de rubberboot naar de wal was gehaald leefde slechts nog één van de mannen. Hij werd door Klatte afgevoerd naar het door hem als bureau ingerichte huis. Klaas Schagen vertelde dat hij alle vier mannen in de rub berboot zag stappen. Twee mannen bereikten echter maar de kust. "Wij vroegen of wij de reddingsboot uit mochten zetten of zwemmend een reddingslijn naar de mannen mochten brengen. Dit werd door Klatte verboden." De boot met de twee mannen sloeg op een gegeven moment om en de ene man probeerde de andere weer binnenboord te trekken. Hij was echter zo uitgeput dat hij hem los moest laten. De man verdronk. De enige overlevende, William Ha rold Sproule, werd blootsvoets naar het bureau van Klatte afgevoerd. Hij werd, ondersteund door twee militairen, naar de woning van Klatte gebracht. Volgens Kruidbos verbleef Sproule korte tijd in de kamer van Klatte en werd vervolgens naar een andere kamer gebracht. De vrouw van Kruidbos bracht hem, ondanks een verbod van Klatte, koffie en droogde de kletsnatte broek van de vliegenier. Na de gevangenneming aan diverse instanties te hebben doorgegeven arriveerde Leutnant Möller, degene die het Engelse vliegtuig had neer geschoten, met het verzoek om Sproule te mogen spre ken. Dit werd door Klatte geweigerd. Tenslotte kwam een aantal officieren, waaronder Oberleutnant Böhner van de Luftwaffe uit Bergen. Zij namen Sproule mee naar de door de Duitse luchtmacht bezette villa Huize Westerwolde aan de Eeuwigelaan te Bergen. Nog dezelfde dag werd Sproule afgevoerd naar het Luftgaukommando te Amsterdam en vandaar naar Duitsland gebracht. Na omzwervingen langs vele kampen werd hij half april 1945 door het Britse leger bevrijd. Zoals we al weten overleed Arthur William Cooper voor de kust van Callantsoog. Hij spoelde een aantal uren later noordelijker aan. De stoffelijke overschotten van Thomas Al W. Hamilton en Alfred Ronald Robbins werden respectieve lijk op 23 oktober 1941 en 7 november 1941 door de zee teruggegeven. Zij werden alle drie begraven te Huisduinen. Donald Smit McDonald blijft vermist. f Hoewel het gebeurde op de toeschouwers een onuitwis bare indruk zal hebben gemaakt, is het onvermijdelijk dat de getuigenverklaringen na zo'n kleine zes jaren op kleine punten van elkaar afwijken. Konden we van moord spreken? Gezien de inschatting van de Callantsogers dat redding door middel van de boot of reddingslijn mogelijk was: Ja. Gezien ook de weigering van de Duitse bezetters, met name door Klatte die zich soms ook 'Von Klatte' noemde, kan gesteld worden dat we van moord kunnen spreken. Of Klatte ooit werd veroordeeld zal vermoedelijk nooit bekend worden. De gegevens uit het ar chief in Londen heb ik verwerkt en verder is er niets bekend. Jeroen van Daele maakte de redactie attent op dit artikel. Hij vond het in het huis van Wim Unk, na diens overlijden. Met toestemming van de Historische Vereniging de Zijpe, die het artikel plaatste in de Zijper Historie Bladen (2005, nr. 4), brengen wij het verhaal van de heer Klant ook onder de aandacht van onze lezers.

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 11