Onze derde fase van de lezing over de Uitlandse Polder Uitlandse Polder Welkom in de Robbert Blom schoor, die 50 jaar hun (bollen-) bedrijf daar heeft gerund in de tweede helft van de 20e eeuw. Dat was voor het verhaal een goede verbinding met de eerste pionier in de polder, komend'uutVrieslant', Sitse Hayeszoon die zich in circa1566 had gevestigd op 't Oghe. Het eerst voorgelezen fragment was een fraaie metafoor over de geschiedenis van de kerk. We gingen op weg via het fietspad en ter hoogte van onze weidemolen vertelde Erik Zwaan over het inmiddels stevig aangepakte onderhoud en de verdere ontwikkelingen met vrijwilligers van dit toch één van de gezichtsbepalende aan- zichtpunten van Callantsoog. Op het natuurpad vertelde Marcel ons over de'gemaakte'aanleg van de nollen en wa terpartijen, planten en bloemen et cetera, en we hoorden vogels fluiten (zonder zon helaas weinig van te zien) zoals de grasmus, winterkoninkje, kieviet en zelfs tot de spotvo gel aan toe. Naast de historische fragmenten uit de voor gaande eeuw, was er regelmatig ruimte voor een koffie- en theepauze en werden oude en nieuwe contacten met veel plezier opgepakt. V Natuurmonumenten Foto: Els Zwaan Aan het eind van de ochtend kwamen we gezamenlijk (geen uitvallers!) weer op het kerkplein terug. Er zat breking in het wolkendek en een dun zonnetje werd voelbaar. Mar cel en Robbert werden bedankt voor hun actieve bijdrage aan het afronden van de trilogie. Eerst de lezing over de geschiedenis van het ontstaan en ontsluiten van de polder in de 17e eeuw, daarna het twee de gedeelte waarin de plannen en realisatie van Natuur monumenten werden toegelicht; om van de vroegere bol- lengrond weer een bloemrijk grasland vol weidevogels te maken. En vandaag dan het derde deel, om onder leiding van de boswachter het natuurpad en de omgeving van de Uitlandse Polder te verkennen en te beleven. Met een tevreden gevoel ging een ieder weer zijns/haars weegs. Het was een goede en welbestede ochtend. Als Historische Vereniging hadden wij een weergarantie afgegeven, en daar stonden wij dan bij 't Boekenpunt met een zwaar bewolkt firmament. Een regenwolk precies boven Callantsoog. De bestuursleden stonden i.p.v. met regenjassen met gele veiligheidshesjes aan. Het was een meevaller dat Muja Blokker de sleutel had en dus konden wij binnen schuilen en wachten op de rest van de deelnemers. Het viel mee, om klokslag 09.00 uur werd het droog en konden wij namens het bestuur Marcel Haas van Natuur monumenten wederom introduceren. Hij stelde gaarne zijn vrije zaterdagochtend in dienst van een rondleiding in de Uitlandse Polder. Robbert Blom had de historische kant gekozen door het voorlezen van fragmenten uit de gebundelde dagverslagen van de familie Simon Ver-

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 9